Je rozhodnuté! Monoposty tretej generácie budú rýchlejšie a ľahšie

foto: Formula E

Medzinárodná automobilová federácia zverejnila tender súvisiaci s vozidlami tretej generácie, ktoré uvidíme v akcii od sezóny 2022/2023. Podľa najnovších informácií by mali byť tieto autá aktívne do roku 2025.

Jednotlivé dokumenty súvisiace so šasi, ktoré zahŕňa prednú časť so systémom regenerácie, batériou a pneumatikami musia byť podané do konca marca. Nové auto by malo byť ľahšie. Samotná batéria by mala vážiť do 284 kg. Aktuálna batéria z dielne McLarenu váži o 100 kilogramov viac. Celková hmotnosť auta aj s pilotom by mala byť 780 kg, čo by bolo o 120 kg menej ako pri vozidle Gen2.

Ako sa už dlhší čas spomína, dôležitou zmenou má byť nabíjanie batérií priamo v boxoch počas pretekov. Samotné nabíjanie by malo trvať 30 sekúnd. Maximálny výkon dostupný počas kvalifikácie a útočného režimu bude o čosi nižší ako sa očakávalo. Pôvodne sa spomínalo 450 kW, napokon by to malo byť 350 kW.

Limit nákladov predstavuje 340-tisíc eur, ale konečné rozhodnutie prinesie FIA v tomto smere až v júni. V auguste podstúpi nové vozidlo nárazové testy. Tímy dostanú šancu prvýkrát testovať nové auto začiatkom roka 2022.