Je Saudská Arábia pre Formulu E vhodnou krajinou?

foto: © FIA Formula E

Len prednedávnom Formula E potvrdila štart novej sezóny v Rijáde. Saudskoarabská metropola sa tak stane dvadsiatym mestom, ktoré privíta elektrický šampionát. A to nie je všetko. Pre Formulu E to budú premiérové preteky novej éry s vozidlami druhej generácie.

Vedenie šampionátu podpísalo s motoršportovým vedením krajiny desaťročnú zmluvu. Schválenie úvodu nového ročníka v Rijáde ešte podlieha rozhodnutiu Svetovej motoristickej rady. S pretekmi v Saudskej Arábii neprichádza len technická zmena, ale zrejme aj celkové nastavenie filozofie šampionátu. Táto arabská krajina v poslednom období robí kroky smerom k zbližovaniu sa so západom.

Stále sa však objavujú správy, ktoré vyvolávajú nemalé obavy z porušovania ľudských práv, prístupu k ženám, menšinám a migrujúcim pracovníkom. Nehovoriac o ropnom priemysle a ďalších geopolitických hrách. Práve tieto argumenty hovoria proti pretekom Formuly E v Saudskej Arábii.

V rozhovore pre Autosport však šéf série Alejandro Agag priznal, že to vníma inak a že sa na štart piatej sezóny teší. „Keď zhasnú svetlá v Rijáde, tak Formula E zaháji nové obdobie. Pre mňa to bude rovnako veľký moment ako počas premiérových pretekov v Pekingu.“ Saudská Arábia sa podľa slov najvyšších predstaviteľov chce do roku 2030 stať ekologickejšou. Plány známe pod projektom Vision 2030, ktoré boli predstavené pred dvoma rokmi, hovoria o znižovaní príjmov z ropného priemyslu a presmerovaní na obnoviteľné zdroje.

foto: © FIA Formula E

Rijád bol prijatý rozpačito

Premiérová Rijád E-Prix sa uskutoční v štvrti známej ako Staré mesto a nepôjde o dvojité preteky. „Preferujeme koncept jediného podujatia, pretože problém je ten, že počas dvojitých pretekov nespoznáte víťaza víkendu. Z dohody sa tešíme, pretože naša vízia je spoločná. Myslím si, že Vision 2030 je skvelý program. Napreduje presne ako Formula E a preto si myslím, že je toto partnerstvo dobré.“

V septembri minulého roka Saudská Arábia oznámila, že ženy budú mať konečne dovolené riadiť auto. Toto vyhlásenie nadobudne platnosť v júni. Autosport v tejto súvislosti uvádza, že počas decembrových pretekov by sme pravdepodobne mali vidieť v akcii aj ženy. „Pravidlá dovoľujú ženám jazdiť, čo je takisto veľmi dôležitým symbolom a elementom,“ dodáva Agag.

Podľa zákulisných informácií nie sú z pretekov v Rijáde nadšení všetci a niektorí sa obávajú o svoju bezpečnosť. Na to však šéf série odpovedá: „Samozrejme, keď niekam cestujete, musíte rešpektovať tamojšiu kultúru a pravidlá. Pokiaľ tak robíte, máte nulové dôvody na obavy. Samozrejme, ak prídem do Berlína a vylúpim banku, tak mám problém. A preto to nerobím. Ak rešpektujete zákony a pravidlá, tak je Saudská Arábia prívetivá. Bol som tam mnohokrát. Je to nádherné miesto.“

Tagy: