Je to nespravodlivé, povedal Bird o prítomnosti Verstappena na pretekoch Formuly E

Sam Bird
foto: © FIA Formula E

Pilot Virginu Sam Bird tvrdí, že prítomnosť Maxa Verstappena na pretekoch Formuly E v Marrákeši bola nespravodlivá. Holanďan si v Maroku odpracoval jeden deň verejnoprospešných prác po jeho výbuchu počas Veľkej ceny Brazílie.

Pretekár Red Bullu po pretekoch na okruhu Interlagos fyzicky napadol Estebana Ocona, za čo mu FIA naparila trest v podobe dvoch dní verejnoprospešných prác. Už pred pretekmi v Maroku sa v tichosti hovorilo o Verstappenovom príchode. Fanúšikovia tak dúfali, že by mohli hviezdu F1 uvidieť na vlastné oči. Holanďan strávil sobotu ako pozorovateľ pri práci komisárov a túto skúsenosť si pochvaľoval.

Takto to videl Verstappen:

Max Verstappen si deň verejnoprospešných prác v Marrákeši užil

Nie každý to vnímal pozitívne

Nie všetci však boli nadšení z prítomnosti Verstappena. Bird, ktorý skončil v strhujúcich pretekoch tretí, nechápal, prečo sa mladík ocitol na záverečnej tlačovej konferencii. Pre Autosport povedal: „Nevidel som ho. Je pekné, že je tu. Myslím si však, že jeho prítomnosť na pretekoch Formuly E je trochu nespravodlivá, keďže má ísť o verejnoprospešné práce. Toto je skvelá kategória. Ľudia platia, aby nás videli. Nemal by to byť trest, že je tu. Dúfam, že si to užil a že svojim kolegom odovzdá pozitívnu spätnú väzbu.“

Súčasný šéf tímu Audi Allan McNish po skončení pretekárskej kariéry istý čas pomáhal komisárom. Preto si myslí, že nová skúsenosť môže byť pre Verstappena užitočná. „Pred komisármi bol veľakrát, ale nie takto. Celkovo si myslím, že je to pre jazdca dobrá vec. Zmenilo to môj pohľad na ich prácu. Vždy som ich vnímal ako zlých chlapcov, ako riaditeľa školy, ktorý bol vždy trochu nečestný. Ktorý je tam na to, aby vás zbil, keď ste spravili niečo zlé, čo bol môj prípad.“

„V skutočnosti takto vidíte, ako robia svoju prácu. Vidíte zákulisie a okolnosti, ktoré nemusíte nevyhnutne pochopiť. Pretože si neuvedomujeme, že sú tu isté pravidlá a predpisy a nie je to tak, že sa ku každej situácii budeme stavať inak. Ak je tu pravidlo, tak ho aplikujú podľa toho, ako je napísané. Nepíšu ich v tej chvíli, tie píšu iní ľudia. Celé to bolo podané inak. Prišiel sem a urobil pokánie. Nemyslím si, že to preňho bolo pozitívne. Takto však aspoň získate lepšie pochopenie pre mechanizmus tohto športu,“ dodal Škót.

Allan McNish
foto: Audi Communications Motorsport / Michael Kunkel