Jean-Éric Vergne a DS TECHEETAH majú oba tituly na dosah

foto: © FIA Formula E

Jean-Éric Vergne vyhral včerajšie preteky v Berne a spoločne s tímom DS TECHEETAH mieri za oboma titulmi. Francúz sa zároveň stal prvým pilotom v krátkej histórii Formuly E, ktorý získal pole position po štarte z prvej kvalifikačnej skupiny, a je takisto prvým jazdcom, ktorý v tejto sezóne vyhral tri E-Prix.

Vergne sa vďaka tvrdo vybojovanému víťazstvu, ktoré ubránil pre dobiedzajúcim Mitchom Evansom vo vozidle Jaguar, pevnejšie usadil na čele priebežného poradia. Pred druhým Lucasom di Grassim z Audi má 32-bodový náskok. Záver včerajších pretekov poznačil náhly dážď, ktorý priniesol množstvo dramatických momentov. Obhajca titulu však prvú pozíciu uhájil.

„Po pretekoch v Le Mans som sem prišiel ako zombie, ale tím mi veľmi pomohol a odviedol skvelú prácu. Dali mi fantastické auto, predovšetkým v kvalifikácii. Na konci pretekov som bol jednoznačne pomalší ako Mitch. Nebol som rýchly, ale aj napriek tomu som nechcel príliš riskovať, najmä v závere počas dažďa. Pokúšal som sa vyhrať, ale musel som byť veľmi opatrný. Určite by som uprednostnil druhé miesto pred nárazom do steny,“ prezradil víťaz z Bernu.

Návrat k pretekom v Berne:

Vergne v Berne krvopotne ubránil prvé miesto a kráča za druhým titulom

„Nemohol som tomu uveriť. Moji inžinieri mi povedali, že prichádza dážď a cez priezor som zrazu uvidel kvapky. Bolo to veľmi stresujúce. Vo Formule E nie je nič isté a všetko sa môže rýchlo zmeniť. Môj náskok je dobrý, väčší ako vlani, ale príliš na to nemyslím. Do New Yorku dorazím s rovnakým prianím. Chcem vyhrať a odviesť dobrú prácu. Tak to jednoducho je,“ dodal obhajca titulu Vergne, ktorý sa navyše stal víťazom neoficiálnych majstrovstiev Európy pod značkou spoločnosti voestalpine. Trofej získal jazdec, ktorý v európskych pretekoch získal najviac bodov.

Jeho kolega a donedávna najväčší súper v boji o titul, André Lotterer, musel niekoľko hodín po pretekoch prehltnúť veľmi trpkú pilulku. Po štarte z ôsmej pozície a skvelom výkone v E-Prix skončil na štvrtom mieste. Lenže prišiel dodatočný trest za ignorovanie červeného svetla pri výjazde z boxov. Nemec si vyslúžil 22-sekundovú časovú penalizáciu, ktorá ho odsunula na nebodované štrnáste miesto, čím prišiel o dôležité body v boji o titul.

„Bola to škoda, že som dostal taký krutý trest po všetkom tom tvrdom boji a posune vpred, ktorý sme si s inžiniermi vydreli. Je to veľmi smutné, pretože body za štvrté miesto by boli v mojom hone za titulom neoceniteľné. Každopádne, teraz sa musíme koncentrovať na New York a zakončiť sezónu v dobrom svetle,“ dodal sklamaný Lotterer, ktorý klesol na priebežné štvrté miesto.

Tím DS TECHEETAH opäť navýšil svoj náskok na čele poradia. Pred dvojitou New Yorku E-Prix má výrazný 43-bodový náskok. „Jean-Éric bol úžasný. Vergne, kráľ Bernu, vyhral zaslúžene. Musíme ale využiť túto príležitosť, aby som vyzdvihol aj tímovú prácu. Pred poslednými pretekmi sme v dobre známej situácii, keď vedieme obe poradia. New York rozhodne o všetkom,“ dodal šéf stajne Mark Preston, ktorý si zaspomínal na vlaňajšok. Vtedy čínsky tím takisto viedol, ale o titul napokon prišiel v prospech Audi.

TIP: Sledujte nás na Instagrame