Jean Todt: Formula E je laboratórium pre vývoj nových technológií

Jean Todt

Prezident Medzinárodnej automobilovej federácie Jean Todt sa zúčastnil na otváracích pretekoch novej sezóny v Hongkongu. Pri tejto príležitosti opätovne vyjadril presvedčenie, že Formula E je akýmsi laboratóriom pre vývoj nových technológií, ktoré sa neskôr dostanú do každodenného používania.

„Je to úplne nový druh technológie v motoršporte, takže najväčším problémom je výdrž batérií – autonómia – tá sa prispôsobuje mestám. V mestách totiž nejazdíte na dlhšie vzdialenosti. Dobíjať batérie tak môžete len keď ste doma, v práci, nákupnom centre alebo niekde inde,“ tvrdí Francúz.

„Práve preto prinášame elektrickú technológiu do miest a počas piatej sezóny preukážeme, že za päť rokov sme zdvojnásobili autonómiu vozidla. V spomínanej sezóne to bude nové, veľmi odlišné vozidlo. Chceme, aby bola Formula E šampionátom vizionárov. Chceme zdôrazniť to, aké budú naše pretekárske autá nie o dva, ale o dvadsať rokov. Je to akýsi druh laboratória pre motoršport,“ zdôrazňuje Todt.

S novými výrobcami v sérii je potenciál technologického vývoja značný. Tieto zmeny však môžu priniesť neželané zvyšovanie nákladov. Podľa šéfa Formuly E Alejandra Agaga budú v tomto smere zohrávať kľúčovú rolu práce konštruktéri, ktorí by mali byť pilierom elektrickej série.

„Myslím si, že úloha konštruktérov a tímov je pre túto vec veľmi dôležitá. Oni sú jediní účinkujúci, ktorí budú vyvíjať technológiu a zároveň vyrábať cestné vozidlá. Takže môžu túto technológiu využiť aj pri nich. Parížsky autosalón predviedol koncept od Renaultu, ktorý využíva pohonnú jednotku Formuly E. Takže už teraz tu máme okamžitý príklad prechodu technológie z Formuly E do cestného vozidla,“ dodáva Španiel.

Zdroj: FIAFormulaE.com, foto: Adam Warner (LAT)