Komentár: Formula E má jednoznačne zaslúženého šampióna (Video)

António Félix da Costa
foto: DS Techeetah

Formula E sa pred necelým týždňom rozlúčila so šiestou sezónou, ktorá bola v mnohých ohľadoch jedinečná.

António Félix da Costa je novým šampiónom. O málokom sa dá povedať, že si to jednoznačne zaslúži a že mu to dopraje aj jeho (široké) okolie, vrátane väčšiny súperov. Nič nie je stopercentné, ale Portugalčan si svojím prístupom k Formule E, správaním a takmer vždy dobrou náladou získal sympatie mnohých fanúšikov tohto šampionátu.

Nový šampión da Costa: Formula E nám opäť ukazuje, prečo sme sa stali pretekármi (Video)

V Aguri a Andretti to nebolo ono

Onedlho 32-ročný pilot tímu DS Techeetah, ktorému pomohol k obhajobe tímového titulu, to po príchode do Formuly E nemal jednoduché. V prvých dvoch sezónach jazdil za Aguri, s ktorým v roku 2015 vyhral Buenos Aires E-Prix. Premiérový ročník zakončil na ôsmom mieste. Druhá sezóna bola v tom istom tíme (aj keď s iným sponzorom) náročnejšia. Jeho najlepším výsledkom boli dve šieste miesta v Putrajayi a Punta del Este, čo ho v konečnom poradí posunulo len na trináste miesto.

Potom však prišli náročné roky. Zdalo sa, že po prestupe do tímu Andretti by sa da Costovi mohlo dariť, ale americký tím disponoval skutočne mizerným autom. Hoci v prvých pretekoch tretej sezóny v Hongkongu skončil piaty, z hľadiska bodov to bolo všetko.Obsadil len konečné dvadsiate miesto. Sezóna 2017/2018 priniesla mierne zlepšenie, ale stačilo to len na pätnásty post, s čím býva spokojný len málokto. Z ničoho nič sa da Costa ocitol medzi konštantne porazenými, pričom neraz dostal od lídrov pretekov kolo.

António Félix da Costa
foto: Formula E
Príchod BMW a prestup k šampiónom

Toto frustrujúce obdobie sa malo skončiť vstupom BMW do tímu Andretti, z ktorého sa stal továrenský tím bavorskej značky. Výsledok sa dostavil prakticky okamžite, keď da Costa vyhral po troch rokoch E-Prix, boli to hneď otváracie preteky sezóny v Rijáde. Ďalšie víťazstvo už nezaznamenal, ale spokojný musel byť aj s druhým miestom v Mexiku či dvomi tretími priečkami v San-Ja a New Yorku.

Pravda, negatívny zlom nastal hneď v druhých pretekoch sezóny v Maroku, keď kolidoval so svojím vtedajším kolegom Alexanderom Simsom a v pretekoch skončil. Vtedy sa v ňom zrejme niečo zlomilo, pretože výkon z Rijádu už nedokázal zopakovať. Opäť sa však ukázal jeho charakter, keď si hneď po pretekoch spytoval svedomie nielen pred televíznymi divákmi, ale aj pred šéfom tímu a tímovým kolegom. Nie každý pilot by to vzhľadom na svoje ego dokázal.

Alexander Sims a António Félix da Costa
foto: © FIA Formula E

 

Úradujúci šampión nemal nárok

Nasledoval prestup do DS Techeetah, kde vystriedal Andrého Lotterera, ktorý zamieril do nováčikovského Porsche. Príchod da Costu do tímu obhajcov titulov bol veľkou vecou a mnohí upozorňovali, že úradujúci šampión a jedna z hlavných postáv tímu, Jean-Éric Vergne, to nebude mať jednoduché. To sa aj potvrdilo. Nová tvár v stajni výrazného a veľmi náladového Vergna takpovediac vygumovala.

V Rijáde sa da Costovi síce nedarilo, ale v ďalších piatich pretekoch bol nezastaviteľný. V čílskom Santiagu a Mexiku skončil druhý. Potom prišla séria troch víťazstiev – v Marrákeši a dvakrát v Berlíne. V nemeckej metropole pridal ešte štvrté a následne opäť druhé miesto, čo mu zabezpečilo premiérový titul vo Formule E. Napriek treniciam s Vergnom dokázal neľahkú situáciu ustáť a tento rok bol jednoducho najlepší.

Pre da Costu je titul po mnohých rokoch trápenia vyslobodením a z televíznych záberov i z reakcií na sociálnych sieťach bolo zrejmé, že mu ho široká verejnosť dopraje. Moderátorka šampionátu Nicki Shieldsová po emotívnom vyjadrení da Costu povedala, že sa nestáva často, aby titul vyhral správaním najlepší pilot zo všetkých. Uvidíme, čo sa Portugalec po zisku titulu v budúcej sezóne zmení, alebo či zostane stále skromným a pokorným pilotom. Na základe jeho vyjadrení a dlhodobého pôsobenia vo Formule E však očakávame rovnako pokorného, ospravedlnenia schopného a v neposlednom rade veľmi rýchleho pilota.

Takto da Costu prekvapila rodina a fanúšikovia po prílete do Lisabonu.

Takto privítali nového šampióna na letisku v Lisabone ♥️👍

Uverejnil používateľ Formula-E.sk Nedeľa 16. augusta 2020

Formula E má nového šampióna, sláva víťazom, česť porazeným!

Ladislav Urbán, šéfredaktor

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *