Koronavírus môže urýchliť prechod k elektromobilite, tvrdí Lucas di Grassi

Lucas di Grassi
foto: Audi Communications Motorsport / Michael Kunkel

Môže aktuálna svetová pandémia urýchliť prechod k elektromobilite? Takúto otázku si položil pilot Audi Lucas di Grassi, ktorý sa k tomu vyjadril vo svojom stĺpčeku pre The-Race.com.

Šampión z roku 2017 je veľkým podporovateľom moderných technológií a do boja za zmiernenie klimatických zmien sa aktívne zapája. Je členom environmentálneho programu Organizácie spojených národov a okrem toho sa podieľa na viacerých projektoch zameraných na ekológiu. Okrem toho je šéfom projektu Roborace, ktorý už niekoľko rokov pracuje na spustení pretekárskej série autonómnych vozidiel.

„Rovnako ako celý svet, aj motoršport zasiahla pandémia. Počas tejto prestávky sa venujem výskumu a narazil som na mnoho článkov o korelácii medzi vysokou mierou znečistenia ovzdušia a respiračnými vírusovými ochoreniami. Po prečítaní niekoľkých recenzovaných publikácií som si uvedomil, že okrem iných nežiaducich dopadov znečistenia ovzdušia je tým hlavným podpora respiračných vírusových ochorení, vrátane koronavírusu,“ píše Brazílčan.

Lucas di Grassi navštívil najväčšiu solárnu elektráreň na svete (Video)

„Ochorenia dýchacích ciest majú devastačný efekt na ekonomiku a napríklad v Spojených štátoch amerických majú najvyšší podiel na vymeškaných hodinách tamojších žiakov. Približne dve tretiny svetovej populácie žijú v mestách, ktoré k vonkajšiemu znečisteniu prispievajú najväčšou mierou. Ide o mestské oblasti s kamiónmi a autami poháňanými spaľovacími motormi,“ pokračuje di Grassi.

„Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že znečistenie ovzdušia zapríčiňuje predčasnú smrť u zhruba 4,2 milióna ľudí ročne. Srdcové choroby a mozgové príhody tvoria po 40 percent, 11 percent patrí chronickému ochoreniu pľúc, 6 rakovine pľúc a 3 percentá infekcii dýchacích ciest. Celkové náklady na verejnú a súkromnú zdravotnú starostlivosť sú obrovské. K tomu je potrebné prirátať predčasnú stratu pracovnej sily, čo má obrovské negatívne dopady,“ píše pilot Audi.

„Svet to pociťuje prostredníctvom terajšej pandémie. A vzhľadom na vyššie uvedené môže mať druhá, tichá pandémia zapríčinená znečistením ovzdušia, ešte horšie následky. Predpokladám, že poplach okolo koronavírusu prebudí ľudí, politikov a spoločnosti. Jedným z riešení je elektrická mobilita. Elektrické vozidlá produkujú nulové emisie. Mestá nemôžu mať spaľovacie motory a zároveň aj čistý vzduch,“ myslí si di Grassi.

Massa sa pred pandémiou ukryl doma v Brazílii: Myslím pozitívne, ale správy zo sveta sú strašidelné

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *