Loď Svätá Helena o niekoľko hodín vypláva na more, štart Extreme E sa blíži (Foto+Video)

Svätá Helena
foto: Extreme E

Premiérový ročník Extreme E štartuje 3. a 4. apríla v Saudskej Arábii. Pri príležitosti blížiaceho sa začiatku plavby zakladateľ a šéf projektu, Alejandro Agag, slávnostne pokrstil loď Svätá Helena šampanským, ktoré bolo špeciálne upravené pre túto príležitosť.

„Dnes som extrémne hrdý,“ prezradil Agag. „Odchod Svätej Heleny znamená začiatok novej plavby. Prvá sezóna Extreme E sa oficiálne začína. Išlo o rozsiahli projekt a loď je teraz na nespoznanie v porovnaní s jej stavom v čase kúpy v roku 2018. Je nezameniteľnou súčasťou Extreme E. Jej vonkajší branding a vnútorný vzhľad je neuveriteľný. Jednou z mojich najobľúbenejších vymožeností lode je vedecké laboratórium, ktoré nahrádza pôvodný plavecký bazén. “

foto: Extreme E

„Teším sa, že po Saudskej Arábii budeme mať na palube rôznych vedcov, ktorí budú viesť oceánske výskumné projekty. Vždy som miloval oceán, ktorý ma inšpiroval dokumentárnymi filmami francúzskeho biológa Jacquesa Cousteaua. Primäl ma k tomu, aby som sníval. Mal loď Calypso a mojím snom je, aby sa Svätá Helena stala novým Calypsom 21. storočia,“ pokračuje Španiel.

Agag ocenil dlhotrvajúcu a náročnú prácu počas rekonštrukcie a prestavby lode. „Túto príležitosť by som chcel využiť na to, aby som sa poďakoval celej posádke, ktorá tvrdo pracovala, aby Svätú Helenu pripravila na jej nové dobrodružstvo. Takisto ďakujem celému tímu liverpoolskeho prístavu Cammel Laird. Bez ich úsilia by sme sa do tohto bodu nedostali.“

Tento týždeň boli na palubu naložené všetky vozidlá ODYSSEY 21 s pneumatikami Continental, stany Air Shelta, ktoré budú tvoriť tímové garáže, pódium, štartovací portál, televízne a vysielacie vybavenie, tri prístroje, ktoré zmenia plastový odpad na trofeje pre šampiónov, dva vlastné podporné člny, nabíjací systém využívajúci vodíkové palivové články a rôzne nástroje od spoločnosti Bosch.

Pri prestavbe lode sa dbalo na čo najnižšiu uhlíkovú stopu. Pôvodný interiér bol zrekonštruovaný a má moderný vzhľad. Loď je vybavená nízkoenergetickými LED svetlami, kúpeľňami s nízkou spotrebou vody a dokonca aj stoličky sú vyrobené z plastových fliaš vylovených zo Stredomoria. Kuchyne majú hydroponický systém, ktorý šéfkuchárom umožňuje pestovať vlastné bylinky a rastliny.

K dispozícii je 62 kajút, v ktorých môže spať 175 ľudí, ďalej sú tam dva salóniky, reštaurácia pre 80 ľudí, vonkajšie sedenie pre 100 pasažierov, 80-miestna prezentačná plocha a miesto na prepravu 90 kontajnerov. Počas celej plavby bude na lodi bývať 50-členná posádka.

Po vyplávaní zo Spojeného kráľovstva sa loď vyberie cez Stredozemné more do Saudskej Arábie, kam by mala doraziť v priebehu 17 až 20 dní. Po pretekoch si to zamieri k pobrežiu Senegalu, následne ku Grónsku, odkiaľ bude pokračovať do Amazonskej oblasti až k dejisku finále premiérovej edície, ktoré prebehne v argentínskej Patagónii.

Alejandro Agag
foto: Extreme E
Svätá Helena
foto: Extreme E
Rosberg Xtreme Racing
foto: Extreme E

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *