Lotterer siahal v Ríme na prvý triumf vo Formule E, DS TECHEETAH novým lídrom

André Lotterer
foto: © FIA Formula E

André Lotterer bojoval vo včerajších pretekoch v Ríme o svoje prvé víťazstvo vo Formule, to mu však opäť vykĺzlo z rúk. Pilot DS TECHEETAH dlhý čas viedol, ale neudržal za sebou dravého Mitche Evansa z Jaguaru.

Skúsený Nemec vyhral náročnú kvalifikáciu, ktorá bola poznačená dažďom a v pretekoch dlho odolával atakom Evansa. Novozélanďan sa však v jednom momente rozhodol pre útok a ten bol úspešný. Lotterer druhým miestom vyrovnal svoje doterajšie maximum, ktoré dosiahol vlani pri dvojitom triumfe tímu v čilskom Santiagu, kde vyhral Jean-Éric Vergne. V tejto sezóne mal blízko k víťazstvu v Hongkongu, kde ho z pretekov v záverečných metroch vyradil Sam Bird.

Návrat k pretekom v Ríme:

Mitch Evans vyhral v Ríme svoje prvé preteky Formuly E, prvé víťazstvo aj pre Jaguar! (Video)

André Lotterer
foto: © FIA Formula E

„Mám zmiešané pocity. Naozaj som chcel tieto preteky vyhrať. Pracovali sme veľmi tvrdo, ale Mitch bol oveľa rýchlejší. Gratulujem jemu a aj celému tímu. Musím zistiť, čo sa stalo uprostred pretekov. Odvtedy som sa trápil s pneumatikami. Zdalo sa, že tlak v nich bol privysoký. Snažil som sa udržať na čele, myslel som si, že postupne odpadne. V jednej chvíli mal predok monopostu predo mnou. Nechal mi miesto, čo bolo férové. Tieto preteky boli aj o energii, čo je dobré. Sme v dobrej pozícii a snáď sa čoskoro dočkám prvého víťazstva,“ povedal Lotterer, ktorý je v priebežnom poradí na treťom mieste s trojbodovou stratou na prvé miesto.

Jean-Éric Vergne mal v kvalifikácii problémy s predným zavesením a štartoval až zo šestnásteho miesta. V pretekoch dostal navyše trest za predbiehanie pod žltými vlajkami. Do cieľa prišiel na štrnástom mieste a nebodoval, čo je pre obhajcu titulu trpký výsledok. Bezprostredne po dojazde do cieľa povedal: „Tieto preteky som mal opustiť ako líder šampionátu, takže som veľmi frustrovaný. Potrebujem trochu času, aby som sa upokojil, pretože preteky boli perfektné. Predbehol som všetkých jazdcov vpredu. Dostal som sa pred Lucasa, Wehrleina a da Costu – pred všetkých, s ktorými súperím. Je to extrémne frustrujúce, ale strácam len málo bodov. Táto strata by mohla byť zmazaná v jediných pretekoch.“

Jean-Éric Vergne
foto: © FIA Formula E

S odstupom času sa Francúz vrátil k priebehu E-Prix: „Bol to pre mňa náročný deň. Po zlej kvalifikácii som štartoval zo šestnásteho miesta kvôli technickým problémom. V pretekoch sa mi spočiatku darilo a zajazdil som priebežné najrýchlejšie kolo. Potom však prišiel trest, ktorý ma posunul na nebodovanú priečku. Po dnešku som mal byť lídrom, ale do konca sezóny nás čaká ešte veľa pretekov. Nie je to až také zlé. Pre Andrého to boli skvelé preteky s dobrým výsledkom pre tím. V Paríži chceme skončiť na pódiu s oboma autami. To by bolo skvelé,“ dodal siedmy muž celkovej klasifikácie.

Stajňa DS TECHEETAH sa vďaka Lottererovi dostala na prvé miesto medzi tímami. Výkon svojho jazdca pochválil šéf tímu Mark Preston. „André previedol hviezdnu jazdu. Bolo to nesmierne vyrovnané a zaslúžil si vyhrať. Mali sme neuveriteľne dobré auto, takže zvyšok sezóny by mal byť pre nás dobrý. Jean-Éric mal v kvalifikácii smolu, ktorá ho posunula na koniec štartového roštu a poznačila začiatok jeho pretekov. Odviedol skvelú prácu a pred penalizáciou bol siedmy.“