Lucas di Grassi dostal po pretekoch v Punta del Este trest, o druhé miesto však neprišiel

foto: © FIA Formula E

Obhajca titulu Lucas di Grassi obsadil vo včerajších pretekoch v Punta del Este druhé miesto. Pilot Audi bojoval do posledných metrov o triumf s víťazom Jeanom-Éricom Vergnom na TECHEETAH. Víťaz mexických pretekov Daniel Abt dorazil do cieľa až štrnásty.

Pre di Grassiho sa včerajšok začal výborne, v druhom meranom tréningu dosiahol rekordný čas trate a s prehľadom skončil prvý. Darilo sa mu aj v kvalifikácii, v ktorej sa prebojoval do Super Pole a následne získal pole position. Ešte pred koncom kvalifikácie bolo oznámené, že di Grassi spoločne s niekoľkými ďalšími pilotmi budú prešetrovaní kvôli možnému porušeniu pravidla o limitoch trate. Takmer všetci účastníci Super Pole porušili toto pravidlo nárazom do pätníka v jednej zo šikán. Prišiel trest, ktorý di Grassiho odsunul na druhé miesto na štarte.

„Z môjho pohľadu nebolo správne, že sa časy najrýchlejších jazdcov zmazali, pretože v šikane sme sa všetci dotkli pätníka. Pochopil som to inak, ako bolo povedané na porade pretekárov pred meranými tréningami a kvalifikáciou. Namiesto štartu z pole position som musel začať z druhej priečky na špinavej strane okruhu. A to na trati, kde sa predbieha extrémne náročne,“ nechal sa počuť di Grassi.

Aktuálny šampión predviedol skvelé súboje s Vergnom, napokon sa však musel uspokojiť s druhým miestom v cieli. Brazílčan odjazdil skvelé preteky a až do posledných metrov bojoval o triumf. Vďaka slušnému bodovému zisku poskočil v priebežnom hodnotení na desiate miesto. „V prvom rade chcem pogratulovať Jeanovi-Éricovi a Samovi. Jeanovi-Éricovi k víťazstvu, ale Samovi za to, že sa sem prebojoval z deviateho miesta na štarte. Pre mňa to boli naozaj náročné preteky. Úprimne, JEV neurobil veľa chýb. Pokúšal som sa veľmi tvrdo a dnes som mal najrýchlejšie auto.“

foto: © FIA Formula E

„Štartoval som druhý, na špinavšej strane, v závere som sa z plných síl snažil prebojovať pred neho. Som veľmi spokojný s autom. Mohli sme získať dvadsaťosem namiesto osemnástich bodov. Vieme, že vo Formule E sa musíte chopiť každej šance. JEV sa bránil veľmi dobre, takže na útočenie som mal minimum priestoru. Zdalo sa mi, že pred posledným sektorom spravil chybu, trochu sme sa dotkli. Bolo to veľmi tesné. Dal som do toho všetko. Auto bolo mimoriadne konkurencieschopné. O víťazstvá sme dnes nebojovali naposledy,“ dodal.

Daniel Abt mal v pretekoch smolu. Nemec mal na dosah dobrý výsledok, po výmene vozidiel však nastal problém s upnutím bezpečnostných pásov a preto sa Abt musel vrátiť do boxov, aby mechanici tento nedostatok napravili. „Musíme zistiť, čo sa stalo. Pásy boli zapnuté, ale po dvoch odjazdených kolách sa zrazu odopli.“

„Danielov problém s pásmi nás pripravil o dvojité pódium a bolo veľkým sklamaním pre tím,“ prezradil šéf stajne Allan McNish. „Pozitívne je, že obe autá dorazili do cieľa a že Lucas získal po prvých bodoch v Mexiku svoje prvé pódium v tejto sezóne. Jeho súboj so Jeanom-Éricom Vergnom bol od prvého do posledného kola neuveriteľne intenzívny a vzrušujúci. V jednej chvíli som si myslel, že je Lucas pred ním, ale JEV odjazdil takisto silné preteky.“

foto: © FIA Formula E

Audi patrí po pretekoch v Punta del Este priebežne šieste miesto. „Bol to náročný a tvrdý súboj medzi prvými dvomi jazdcami. Žiaľ, nebola cesta, ako sa dostať pred Jeana-Érica Vergna, aj keď sa o to Lucas často pokúšal. Dnes potreboval FanBoost, ktorý mal Daniel Abt. Ešte aj tak sme toho mohli dosiahnuť viac. S naším výkonom počas tohto víkendu sme spokojní. Nechýbala nám ani spoľahlivosť. Tešíme sa na pozitívnu druhú polovicu sezóny,“ dodal športový riaditeľ Audi Dieter Gass.

Séria trestov pre di Grassiho pokračuje

Včera druhý di Grassi sa opäť nevyhol trestu. Tentoraz sa však neprevinil na trati, ale pri obliekaní kombinézy pred pretekmi. Na sebe mal nevyhovujúce nehorľavé spodné oblečenie, za čo dostal pokutu 10-tisíc € a tri trestné body. O druhú priečku ale neprišiel. Podľa komisárov sa di Grassi za prehrešok ospravedlnil.

„Bola to chyba z mojej strany. Toto by sa nemalo stať nikdy. Ide o niečo, na čo nie som zvyknutý. Bolo to rozhodnutie, ktoré som vykonal dnes, pretože bolo extrémne horúco. Nemal som k dispozícii spomínané oblečenie a nechcel som si obliecť to, ktoré bolo mokré. Pri bezpečnostných pásoch a zastávkach v boxoch sme dodržali všetko potrebné. Všetko podstatné z hľadiska bezpečnosti bolo dodržané,“ dodal di Grassi pre Autosport.