Lucas di Grassi: Je to obrovský tlak zakaždým, keď ste v aute

Lucas di Grassi

Lucas di Grassi je aj v tretej sezóne jedným z favoritov na zisk titulu. V službách stajne ABT Schaeffler Audi Sport podáva konštantne dobré výkony, vďaka čomu dokázal v minulej sezóne až do posledného kola bojovať o titul s neskorším šampiónom Sébastienom Buemim. Pre oficiálny YouTube kanál série prezradil, že ho k motoršportu priviedol blízky člen rodiny.

„Môj strýko mal motokárový obchod. Ako mladí sme tam počas víkendov trávili množstvo času. Hrali sme sa s motokárami, vyberali sme skrutky a robili trochu neporiadku. Súťažil som najprv v lokálnych šampionátoch, neskôr aj ja na národnej a medzinárodnej úrovni. Bol som práve na univerzite v Brazílii, keď som dostal ponuku na vstup do vývojového programu Renaultu. Vtedy som sa rozhodol skoncovať s univerzitou a odišiel som do Oxfordu, pretože to bolo veľmi blízko. Bolo to už pred trinástimi rokmi. Dohodol som sa s mojou rodinou. Tvrdili, že univerzitu potrebujem. Povedal som im, že ju nechám na jeden, dva roky na pokoji a uvidím, ako mi to pôjde. Išlo to dobre,“ spomína s úsmevom di Grassi.

Pretekársky chlebík nie je jednoduchý a nie je pre každého. Vyžaduje si fyzickú, ale predovšetkým psychickú odolnosť. „Začínate ako veľmi mladý, musí sa vám to páčiť, musíte si to užívať. Nikto nezačína ako profesionál. Desať alebo aj viac rokov ste amatér, driapete sa nahor, pretekáte, pretože to máte radi. Snažíte sa zohnať niekoho, kto vám pomôže. Je to veľmi drahý šport. Ak nemáte v poriadku financie, tak nemôžete rásť a stať sa profesionálom. Musíte dať dokopy celú štruktúru. Potrebujete pomoc rodiny. Potrebujete auto a na takúto možnosť čaká množstvo pilotov, ktorí chcú robiť to isté, čo vy. Ak nemáte auto, tak nie ste pretekár. Musí vás najať tím, musíte sa predviesť a podať výkon. Je to obrovský tlak zakaždým, keď ste v aute.“

Tím sa bude rýchlo vyvíjať

Di Grassi je súčasťou elektrickej série už od začiatku. Postupom času do nej prichádza čoraz viac konštruktérov. „Čím viac výrobcov sem príde, tým to bude lepšie. V tejto chvíli tu máme desať tímov, od piatej sezóny ich bude dvanásť. Môžeme mať teda maximálne dvanásť konštruktérov. Už teraz však máme viac výrobcov ako napríklad v F1 či iných šampionátoch. Ide to správnym smerom,“ myslí si brazílsky pilot, ktorý je so svojimi výkonmi v roku 2016 spokojný. „Uplynulý ročník bol najlepší v mojej kariére. Pôsobil som vo dvoch šampionátoch, vo WEC sme bojovali o titul a vo Formule E sme oň so Sébom súperili do posledného kola. Vždy je to dobrý pocit, keď bojujete a cítite sa dobre. Tvrdo sme pracovali, ale na to sme tu.“

Sezóna 2016/2017 sa stále iba rozbieha. Veď za sebou máme len úvodné dve podujatia. „Teším sa do New Yorku. Bude sa tam pretekať vôbec prvýkrát, bude mimoriadne vzrušujúce jazdiť v uliciach Brooklynu. Sezónu sme odštartovali druhým miestom za Sébom. Rovnakým spôsobom sme vstúpili do predošlej edície. Neustále sa snažíme zlepšovať auto, dotiahnuť sa na Renault. Musíme len tvrdo pracovať a dúfať v kúsok šťastia. Vnímam to veľmi pozitívne. Audi sa čoraz viac a viac zapája, čo je skvelé, pretože má množstvo ľudí a know-how. Tím sa bude veľmi rýchlo vyvíjať,“ uzavrel di Grassi.

Foto: FIAFormulaE.com