Mahindra bude vyvíjať solárne batérie

Punta del Este - MahindraStajňa Mahindra Racing pred niekoľkými dňami oznámila účasť na zaujímavom projekte. Indický tím bude vyvíjať batériu so solárnym panelom, ktorá by mala v budúcnosti poháňať obe vozidlá stajne. Vďaka tomu by neboli potrebné výmeny vozidiel počas pretekov a pilot by tak absolvoval celú ePrix v jedinom monoposte.

Panely budú rozmiestnené strategicky po obvode vozidla tak, aby boli schopné absorbovať čo najviac slnečnej energie. Hovorí sa o bočniciach, prednom krídle ale aj o prilbe pilota. Dizajn novej helmy testoval Karun Čandhok. Potrebné je ešte vyriešiť vjazd do boxov, pretože práve počas neho môže dôjsť k poškodeniu solárnych panelov, ktoré sú veľmi krehké.

Šéf tímu Dilbagh Gill sa z nového projektu teší. „Je fantastické, že sme v prostredí elektrických pretekov dosiahli takýto progres a veríme, že toto bude ďalší krok vpred. Ešte uvidíme, ako to bude fungovať na miestach ako napríklad Londýn, kde sú slnečné lúče na minime. Avšak usilujeme sa o riešenie, ktorým by bolo umelé osvetlenie, ktoré by sa pohybovalo v smere dráhy vozidla. Pomôcť by mohli elektricky ovládané drony. Našťastie, väčšina šampionátu prebieha v teplejšej klíme, takže sme presvedčení, že sme vytvorili úspešné a priekopnícke riešenie smerom k solárnemu elektrickému pohonu počas pretekov. “

Mahindra oznámila aj ďalší novinky. Jej novým dlhoročným partnerom sa stala spoločnosť Avis, ktorá spravuje požičovne áut. Logo spoločnosti na monopostoch mohli diváci vidieť už počas pretekov v Miami. Táto spolupráca umožní zákazníkom Avisu lepší prístup k pretekom Formuly E, budú môcť zažiť atmosféru v tíme Mahindra Racing aj za spoločnosti Karuna Čandhoka a Bruna Sennu.

Dilbagh Gill v tejto súvislosti povedal: „Sme hrdí a nadšení zo spolupráce so spoločnosťou Avis. Je to skvelé partnerstvo, ktoré umožní Avisu poskytovať dopravné riešenia a my sa tešíme na spoločnú budúcnosť. Veríme, že časom sa naše partnerstvo bude vyvíjať a že vytvoríme ekologickú flotilu.“

Zdroj: Mahindra Racing, FIA

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *