Mahindra v Rijáde natiahla nevšednú sériu zásluhou d´Ambrosia

Jerome d´Ambrosio
foto: Mahindra Racing / Spacesuit Media

Začiatok novej éry Formuly E priniesol tretie miesto pre Mahindru, o ktoré sa postaral nový pilot tímu Jerome d´Ambrosio. Felix Rosenqvist, pre ktorého to boli posledné preteky v tomto šampionáte, do cieľa nedorazil. Zaujímavé je, že Mahindra sa postavila na pódium v posledných štyroch otváracích pretekoch sezóny v sérii.

Sobota bola v Rijáde najmä v dopoludňajších hodinách upršaná. Dospelo to až k rozhodnutiu riaditeľstva pretekov zrušiť oba merané tréningy. Namiesto nich sme sledovali jediný tréning nasledovaný kvalifikáciou, ktorá takisto prešla výraznými zmenami.

Belgičan d´Ambrosio odštartoval zo šiesteho miesta a po niekoľkých manévroch sa dostal ešte vyššie. Pomohli mu aj tresty pre dvojicu Jean-Éric Vergne a André Lotterer z tímu DS TECHEETAH. V 23. kole sa dostal pred Josého Maríu Lópeza na vozidle DRAGON. Do konca pretekov sa pred neho dostal Vergne, ale pilot Mahindry mohol byť v cieli spokojný aj s tretím miestom.

Rijád E-Prix: Strhujúce prvé preteky sezóny vyhral da Costa na BMW! (video)

„Prišiel som do tohto tímu po dvoch náročných rokoch, takže je skvelé, že sa náš vzťah začína takto. Počas uplynulých mesiacov sme tvrdo pracovali, aby sme boli pripravení. Naša rýchlosť bola veľmi dobrá. Na začiatku som sa snažil hrať na istotu a ušetriť trochu energie. Zároveň som ale chcel zostať dostatočne blízko, aby som mohol bojovať o pozíciu. Je tu niekoľko veľmi ťažkých súperov. Som skutočne šťastný, že som súčasťou takého skvelého tímu. Je tu množstvo výborných ľudí a žičlivá atmosféra. Cítim, že pred sebou máme zopár vydarených dní,“ nechal sa počuť bývalý pilot F1.

Mechanické problémy sa postarali o štart Rosenqvista zo sedemnásteho stupienka. V pretekoch sa Švédovi vôbec nedarilo. Po štarte sa síce vyškriabal na štrnástu pozíciu a v istej chvíli bol dokonca na bodovaných priečkach. Rovnaká porucha ho však pripravila o dojazd do cieľa a preteky nedokončil. Teraz sa už plne sústredí na svoju kariéru v IndyCar. V zostávajúcich pretekoch sezóny ho nahradí Pascal Wehrlein.

Felix Rosenqvist
foto: © FIA Formula E

„Zdalo sa mi, že auto malo potrebnú rýchlosť, ale ovládalo sa veľmi ťažko. Nebol to jeden z tých dní, keď sa cítite pohodlne. Určite je za tým aj fakt, že sme nemali dostatočný tréning. Potom prišla porucha v kvalifikácii, kvôli ktorej som narazil do bariér. To isté sa mi potom stalo aj v pretekoch, ale auto som dokázal odparkovať. Som smutný, že som nedokázal bodovať a je to škoda, pretože sme mohli dosiahnuť dobrý výsledok. Bola to zábava a teším sa zo Jeromovho pódia pre Mahindru,“ dodal Rosenqvist.

Radostné pocity po pretekoch neskrýval šéf tímu Dilbagh Gill: „Som šťastný zo Jeroma i z celého tímu. Je skvelé, že sme novú sezónu začali pódiom. Je to štvrté pódium v sérii v prvých pretekoch jednotlivých ročníkov. Mrzí ma, že mal Felix technické problémy v kvalifikácii i pretekoch. Som presvedčený, že bez nich by sa preňho skončil tento víkend dobrým umiestnením. Je to pre nás dobrý štart a užijeme si ho. V Marrákeši chceme mať na čele obe autá, pretože tento víkend ukázal, že rýchlosť na to máme.“

Mahindra ešte pred štartom sezóny zahájila spoluprácu so spoločnosťou Shell. Obe strany budú pracovať na spoločnom vývoji mazív a kvapalín pre elektrické vozidlá. „Sme nadšení, že sa k nám pripája Shell. Pomôže nám spoznať veľké možnosti technológií a inžinierstva v oblasti mazív. Výsledky našej spolupráce budú viditeľné priamo na trati,“ dodal šéf tímu.