Maro Engel by sa rád vrátil do Formuly E. Uvidíme ho v Mercedese?

Maro Engel
foto: © FIA Formula E

Maro Engel strávil vo Formule E dve sezóny v tíme Venturi, lenže v aktuálnom ročníku ho medzi jazdcami nevidíme. Nemec opustil kolotoč potichu a bez veľkých rečí. Teraz v rozhovore pre nemecký e-formel.de prezradil, ako to celé prebehlo.

Už 33-ročný pretekár sa pred aktuálnou sezónou spomínal ako kandidát na jedno z miest v tímoch Venturi a HWA RACELAB. Napokon z toho nebolo nič. Vo Venturi sa k Felipemu Massovi pridal Edoardo Mortara, ktorý bol kolegom Engela vo vlaňajšej edícii. Nováčikovský tím HWA dal priestor skúsenej dvojici Gary Paffet a Stoffel Vandoorne.

V prvej polovici minulého roka mal Engel podľa vlastných slov jasno v tom, kde bude jazdiť. Čo sa vlastne stalo? „Je ťažké tento vývoj opísať. Samozrejme, že som rokoval s Venturi, HWA a ďalšími tímami. Myslím si, že je úplne normálne, keď človek hovorí so všetkými na scéne. Istý čas bolo pravdepodobnejšie, že budem jazdiť naďalej vo Venturi. Nakoniec však všetko dopadlo inak.“

Maro Engel
foto: © FIA Formula E

„Je to samozrejme škoda, že nepokračujem vo Formule E. Rád by som sa podelil o moje dvojročné skúsenosti. Je to ale tak, ako to je. Taký je  motoršport. Je to mnoho faktorov. Bohužiaľ, nie je to vždy spravodlivé. Viem, že som s materiálom, ktorým som mal k dispozícii, odviedol dobrú prácu. To je pre mňa dôležité. Všetko ostatné nemám vo vlastných rukách,“ prezradil nemecký pretekár.

Pred Engelom dostal v kokpite priestor Mortara. O prednostiach svojho švajčiarskeho konkurenta Engel hovoriť nechcel. „To je dobrá otázka, ale asi nie som ten správny človek, ktorý by na ňu mal odpovedať. Z mojej strany som sa snažil tímu priniesť čo najviac výkonu. A ako som už povedal, s materiálom, ktorý som mal k dispozícii, som odviedol dobrú prácu. Nakoniec sa rozhodli pre Eda. Neviem, aké boli ich dôvody, a je bezpredmetné o tom teraz hovoriť. Je dôležité, aby som sa z toho poučil a pozeral sa dopredu.“

Maro Engel
foto: © FIA Formula E

Moment odmietnutia bol pre skúseného jazdca nepríjemným prekvapením. „Samozrejme, že to bolo sklamanie, pretože na začiatku minulého roka som sa rozhodol, že sa budem sústrediť na Formulu E a nebudem štartovať v DTM. Keď som sa dozvedel, že v nej nebudem, tak som bol pochopiteľne sklamaný. Ale práve v motoršporte je to tak, že sa veci nevyvinú vždy tak, ako to očakávate. Človek si vždy musí nájsť spôsob, ako sa s tým vyrovnať,“ priznáva Engel.

Najlepším výsledkom mníchovského rodáka bolo štvrté miesto v minuloročných parížskych pretekoch. Do Formule E by sa rád vrátil. „Samozrejme, Formulu E naďalej pozorne sledujem a s mnohými zainteresovanými som v kontakte. Preto by som svoj návrat nevylučoval – práve naopak. Som absolútne otvorený tomu, aby som v budúcnosti opäť štartoval vo Formule E. Ak príde nejaká možnosť, tak sa na ňu poriadne pozriem. Formula E je séria, v ktorej som sa dobre zabavil a som veľmi rád, že sa takto ďalej vyvíja. Preto by bolo pekné, keby som v nej budúcnosti opäť štartoval.“

Už v tomto roku vstúpi do Formuly Mercedes, ktorého dlhoročným továrenským jazdcom je aj Engel. To by mohla byť dobrá príležitosť na návrat. „Momentálne sa počíta s pilotmi, ktorých predstavila stajňa HWA (Gary Paffett a Stoffel Vandoorne; pozn. red.). Práve oni majú majú v rukách najlepšie karty. Avšak, samozrejme, že udržiavame vzájomný kontakt. Je ťažké povedať, čo prinesie budúcnosť,“ dodal Engel, ktorý prezradil, že ho čoskoro možno uvidíme v pozícii testovacieho alebo vývojového jazdca niektorého z tímov.

Mohlo by vás zaujímať:

HWA sa pripravuje na príchod Mercedesu: Čaká nás pikantný nemecký súboj