Marocký Marakéš privíta Formulu E na trati, ktorú využíva WTCC

Marakéš - trať

Organizátori Formuly E dnes predstavili okruh, ktorý sa stane prvým africkým dejiskom pretekov elektrickej série za podpory marockého kráľa Muhammada VI. Marakéš ePrix je naplánovaná na 12. november a bude oficiálnym otváracím aktom 22. Klimatickej konferencie (COP22), ktorú privíta práve marocké mesto.

„Sme nadšení, že budeme pretekať v Marakéši. Prvýkrát sa Formula E predstaví na africkom kontinente, čo dokazuje, že sa stávame ozajstným svetovým šampionátom. Podujatie má ešte väčšiu váhu, keďže tu budeme ako oficiálni partneri COP22. Formula E úplne chápe výzvy a riziká, ktoré prezentujú klimatické zmeny. Je pre nás veľkou cťou byť súčasťou takéhoto významného fóra,“ nechal sa počuť šéf Formuly E Alejandro Agag.

Na oficiálnej prezentácii sa zúčastnil aj prezident FIA Jean Todt: „Formula E je skvelým príkladom šampionátu FIA, ktorý prezentuje dva hlavné piliere – šport a dopravu. Sme šťastní, že sa Formula E stáva partnerom COP22 práve pri príležitosti prvej Marakéš ePrix. Snažíme sa, aby bola čistá preprava dostupná pre všetkých, tešíme sa na vývoj udržateľných technológií. Formula E je fantastickým laboratóriom, ktoré umožňuje vývoj čistých technológií pre všetkých.“

Čo prinesie okruh WTCC?

Za africkú krajinu vystúpil Said Mouline, generálny riaditeľ Marockej agentúry pre vývoj obnoviteľnej energie a jej efektivity. „Marakéš ePrix je certifikovaným podujatím a veľkolepou príležitosťou na dokázanie, že elektrická mobilita dosiahla excelentnú úroveň zrelosti a že jej vývoj závisí od politiky jednotlivých národov. Elektrická mobilita prichádza do Afriky, kde jestvujú obrovské možnosti.“

S traťou Circuit International Automobile Moulay El Hassan, ktorá meria necelé tri kilometre, má skúsenosti už trojnásobný majster sveta WTCC a aktuálny pilot stajne DS Virgin Racing José María López, keďže kategória cestných vozidiel sa jazdí aj na tejto marockej trati.

„V Marakéši som jazdil už trikrát vďaka WTCC. Ide o mestskú trať, takže to bude nevyspytateľné. Som zvyknutý na autá WTCC, ktoré potrebujú viac miesta, takže s Formulou E budem môcž jazdiť viac zoširoka. Nie sú tam dlhé rovinky, takže to bude najmä o súbojoch a malých rozdieloch. Teším sa na to,“ zhodnotil okruh argentínsky pilot.

Zdroj a foto: FIAFormulaE.com