Marrákeš E-Prix sa začne už piatkovým prvým tréningom (Video)

foto: Formula E

V sobotu budeme sledovať piate a jediné africké preteky aktuálneho ročníka, ktoré privíta marocký Marrákeš. Po nich budú nasledovať jediné nováčikovské testy v tomto roku.

Organizátori museli vykonať pre Formulu E nezvyčajnú zmenu. Prvý meraný tréning totiž prebehne už v piatok podvečer. Štvrťhodinový shakedown sa začne v piatok o 14:00. K posunu prvého tréningu na skorší deň došlo kvôli obavám súvisiacim s neskorým svitaním v Maroku. To by mohlo narobiť pilotom nemalé problémy. Niečo podobné sme mohli sledovať ešte koncom roka 2018 v saudskoarabskom Rijáde.

Okruh

Na jazdcov čaká kombinovaná trať tvorená okruhom pomenovaným po korunnom princovi Maroka a ulicami Marrákešu v modernej hotelovej štvrti. Tvorí ju dvanásť zákrut a v porovnaní s predošlými sezónami nenastali žiadne zmeny. Po štartovej rovinke nasleduje séria šiestich zákrut, po ktorej prichádza na rad ďalšia rovinka. Po niekoľkých ďalších zákrutách nasleduje ďalšia rovinka krátko pred cieľom. Miest na predbiehanie by tak malo byť dosť.

foto: Formula E
Poradie

Novým lídrom je Mitch Evans z Jaguaru, ktorý v predošlých pretekoch v Mexiku dosiahol druhý triumf vo Formule E. Iba bod stráca druhý Alexander Sims z BMW, ktorý vyhral druhé preteky sezóny v Rijáde. O ďalších sedem bodov menej má António Félix da Costa z DS Techeetah. Straty na zostávajúcich priečkach sú minimálne. Medzi tímami vedie BMW s dvanásťbodovým náskokom na druhý Jaguar. Tretí je Mercedes, o bod pred štvrtým tímom DS Techeetah. Takto vyzerá kompletné poradie jazdcov a tímov.

História

Premiérovú Marrákeš E-Prix, ktorá sa konala v novembri 2016, vyhral Sébastien Buemi ešte vo farbách Renaultu. Z doterajších troch podujatí bolo najdominantnejším práve to prvé, pretože Švajčiar mal pred druhým Samom Birdom viac ako dvojsekundový náskok. V januári 2018 vyhral Felix Rosenqvist na Mahindre o necelú sekundu pred Buemim. Zatiaľ najtesnejší súboj sme videli vlani. Jerome d´Ambrosio doviedol Mahindru do cieľa s náskokom necelých dvoch desatín sekundy pred Robinom Frijnsom. Necelú polsekundu stratil aj tretí Bird.

 

Harmonogram Marrákeš E-Prix

piatok

16:45 – 17:30

prvý meraný tréning

sobota

9:00 – 9:30

druhý meraný tréning

11:00 – 12:05

kvalifikácia

15:03

štart pretekov (45 minút + 1 kolo)

TESTY: Týchto 24 mien uvidíme v nováčikovských testoch v Marrákeši

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *