Marrákeš: Prvé miesto na štarte získal Sam Bird na poškodenom Virgine, da Costa s trestom

Sam Bird
foto: © FIA Formula E

Víťazom nesmierne napínavej kvalifikácie sa stal Sam Bird na Virgine, ktorý v stredu oslávil 32. narodeniny. Brit dosiahol najlepší čas na poškodenom vozidle. Na druhom mieste skončil obhajca titulu Jean-Éric Vergne na DS TECHEETAH.

Z druhého radu mal vyštartovať tretí António Félix da Costa, ktorý získal v Rijáde historické prvenstvo pre BMW. Portugalčan ale dostal po kvalifikácii trest za prekročenie maximálneho povoleného výkonu počas navádzacieho kola. Pilot BMW odštartuje šiesty. Na tretej pozícii tak uvidíme šampióna druhej sezóny Sébastiena Buemiho na Nissane. Do Super Pole sa dostal aj da Costov kolega, nováčik Alexander Sims, ktorý odštartuje štvrtý. Záverečný rozstrel pokazil víťaz druhého tréningu Mitch Evans. Novozélandský pretekár vyšiel v Super Pole na trať ako prvý a po jazdeckej chybe bolo jasné, že dnes to na prvé miesto na štarte stačiť nebude.

Záverečný rozstrel tesne ušiel nováčikovi Pascalovi Wehrleinovi z Mahindry, ktorý sa najprv v posledných sekundách dostal na šieste miesto, lenže posledný jazdec na trati Sims ho vytlačil mimo Super Pole. Až ôsmu pozíciu obsadil víťaz prvého tréningu Robin Frijns na Virgine, za ktorým skončil Nelson Piquet ml. na Jaguari. Prvú desiatku skompletizoval Jerome d´Ambrosio na Mahindre.

Kvalifikácia nevyšla pilotom Audi, čo sa ale po nevýrazných výkonoch v ranných tréningoch dalo čakať. Lucas di Grassi obsadil jedenáste miesto a Daniel Abt skončil šestnásty. Prekvapením je až dvadsiate miesto Andrého Lotterera z DS TECHEETAH, ktorý doplatil na jazdeckú chybu počas rýchleho kola. Technické problémy zradili Stoffela Vandoorna z tímu HWA RACELAB a po náraze do múra sa nádeje skončili aj pre ďalšieho nováčika Maximiliana Günthera vo farbách GEOX DRAGON.

Očakávame tresty, poradie sa môže meniť

Jedno je isté. Môžeme očakávať tresty pre niektorých jazdcov, respektíve tímy. Na aute Felipeho Massu museli vymeniť pohonnú jednotku a Lucas di Grassi absolvoval kvalifikáciu s novým čerpadlom.

Ešte pred príchodom štvrtej skupiny na trať sa začiatočníckej chyby dopustil Tom Dillmann vo vozidle NIO. Francúz svoj monopost pri vjazde do boxovej uličky neubrzdil a narazil do pred ním stojaceho Robina Frijnsa, ten zas „trafil“ svojho tímového kolegu Sama Birda. Pochopiteľne, došlo k poškodeniu všetkých troch monopostov. O to pôsobivejšie bolo víťazné kolo Birda, ktorý sa na trati musel popasovať s poškodeným zadným difúzorom.

Výsledky kvalifikácie

#

pilot

tím

čas

1. SP

Sam Bird

Envision Virgin Racing

1:17,498

2. SP

Jean-Éric Vergne

DS TECHEETAH

+0,046

3. SP

António Félix da Costa *

BMW i Andretti Motorsport

+0,137

4. SP

Sébastien Buemi

Nissan e.dams

+0,249

5. SP

Alexander Sims

BMW i Andretti Motorsport

+0,911

6. SP

Mitch Evans

Panasonic Jaguar Racing

+11,890

7.

Pascal Wehrlein

Mahindra Racing

1:18,126

8.

Robin Frijns

Envision Virgin Racing

+0,074

9.

Nelson Piquet ml.

Panasonic Jaguar Racing

+0,221

10.

Jerome d´Ambrosio

Mahindra Racing

+0,314

11.

Lucas di Grassi

Audi Sport ABT Schaeffler

+0,469

12.

Oliver Rowland

Nissan e.dams

+0,478

13.

José María López

GEOX DRAGON

+0,486

14.

Oliver Turvey

NIO

+0,498

15.

Felipe Massa

Venturi

+0,654

16.

Daniel Abt

Audi Sport ABT Schaeffler

+0,795

17.

Edoardo Mortara

Venturi

+1,007

18.

Tom Dillmann

NIO

+1,212

19.

Gary Paffett

HWA RACELAB

+1,390

20.

André Lotterer

DS TECHEETAH

+1,507

21.

Maximilian Günther

GEOX DRAGON

+5,206

22.

Stoffel Vandoorne

HWA RACELAB

+15,278

* – da Costa po treste odštartuje zo šiesteho miesta

Preteky sa začínajú o 16:00 a sledovať ich môžete na českej verzii Eurosportu.