Massa chváli podobu pravidiel a odmieta kontrolu trakcie

Felipe Massa
foto: © FIA Formula E

Felipe Massa z tímu Venturi chváli Medzinárodnú automobilovú federáciu za podobu aktuálnych športových a technických pravidiel. Brazílčan tak spravil v rozhovore pre e-racing365.

Niekdajší pilot F1 vyzdvihol riadiaci orgán šampionátu predovšetkým za jeho schopnosť flexibilne reagovať na potrebné zmeny. Ako je známe, FIA už predstavila pravidlá pre nadchádzajúci ročník. Tie by mali prinavrátiť výraznejšiu podobu šetrenia energie. Tento základný pilier Formuly E v uplynulej sezóne chýbal.

„Myslím si, že Formula E sa od Formuly 1 líši aj pravidlami. V tomto smere je potrebné to udržať. Ak necháte viacero vecí otvorených pre vývoj, tak veľké tímy budú môcť odvádzať lepšiu prácu ako tie malé. Preto to podľa mňa FIA musí kontrolovať. A vo Formule E je dobré práve to, že to FIA môže meniť. V F1 to FIA nemá také jednoduché, pretože tam majú stajne veľkú moc. Vo Formule E je ich sila omnoho menšia a to je dobré,“ povedal Massa.

TIP: Sledujte nás na Instagrame

Felipe Massa
foto: © FIA Formula E

Vo Formule E je zakázaná trakčná kontrola, ale niektoré tímy vraj disponovali rôznymi elektronickými „vylepšeniami“, ktoré napodobňovali fungovanie kontroly trakcie. Po novom majú byť od sezóny 2020/2021 v autách namontované senzory, ktoré zabránia technickým riešeniam nachádzajúcim sa v takzvanej šedej zóne pravidiel.

Podľa Massu sú „umelí pomocníci“ pretekára negatívom. „Myslím si, že ak to začne byť preplnené elektronikou, tak to nebude pozitívne. Verím, že to takéto veci zostanú manuálne, vďaka čomu to bude mať pilot náročnejšie. Inak budú pre auto dôležitejší inžinieri ako samotní jazdci. Kvôli prílišnej elektronike musí jazdec pochopiť to, čo mu hovorí inžinier. Ten inštruuje pretekára a radí mu, ako má jazdiť. Týmto smerom ide Formula 1,“ dodal vicemajster sveta F1 z roku 2008.