Mercedes druhýkrát bez bodov: Vandoorne sa v Maroku trápil, snahu de Vriesa zmaril trest

Stoffel Vandoorne a Nyck de Vries
foto: Formula E

Nováčikovský Mercedes nebude na Marrákeš E-Prix spomínať v dobrom, pretože jediné africké podujatie sezóny mu body neprinieslo.

Nyck de Vries sa dostal do Super Pole a štartoval z tretej pozície. Po tom, čo sa prebojoval na tretie miesto, dostal trest v podobe prejazdu boxovou uličkou za prekročenie maximálnej povolenej úrovne regenerácie. Napokon skončil na prvej nebodovanej, jedenástej priečke. V priebežnom poradí je trinásty. „Myslím si, že si so sebou môžeme vziať množstvo pozitívnych vecí. Začal by som naším výkonom v kvalifikácii a dobrým štartom v pretekoch.“

„Mali sme naozaj silný balík, ale, žiaľ, dostal som trest za technický priestupok. Je to niečo, na čo sa musíme jednoznačne pozrieť a v budúcnosti sa tomu vyhnúť. Následne som sa veľmi úspešne prebojovával dopredu a moja rýchlosť bola skutočne dobrá. Myslím si, že za normálnych okolností sme mohli ľahučko skončiť na pódiu, takže je to škoda. Aj napriek tomu však pozitíva prevažujú nad negatívami,“ doplnil Holanďan, ktorý zažíva prvú sezónu vo Formule E.

Stoffel Vandoorne
foto: Formula E

Stoffel Vandoorne sa počas celého dňa veľmi trápil a štartoval zo sedemnásteho okna. Napokon obsadil pätnásty post. „Počas celého priebehu mi chýbala rýchlosť. V prvom tréningu sme mali zopár problémov, ale potom to bolo omnoho lepšie. Moja dôvera v auto však stále nebola dostatočná a v prvej kvalifikačnej skupine sa mi, žiaľ, nedarilo. Bol to pre mňa skutočne veľmi zložitý víkend.“

„Trápil som sa a nemal som rýchlosť, ani trochu, čo je veľmi zvláštne, pretože sa mi to stalo prvýkrát. Musím pochopiť, prečo. Zatiaľ nepoznám príčinu. Skúšali sme všetko možné, ale nedokázal som z auta dostať viac. Dobré je, že Nyckova rýchlosť bola lepšia a vďaka tomu zaznamenal solídny víkend. Našťastie, teraz nás čaká poriadne dlhá pauza a môžeme rozanalyzovať každý detail,“ doplnil šiesty pilot celkovej klasifikácie.

V Marrákeši dominoval nový líder da Costa, Evans poskočil o osemnásť miest! (Video)

Mercedes klesol na priebežné piate miesto a šéf Ian James hodnotil preteky v Maroku triezvo. „Nebol to náš najšťastnejší deň. Nyck dostal trest. Nebola to jeho chyba, ale stála ho umiestnenie na lepšom mieste. Zdalo sa, že to bola chyba softvéru, ale musíme sa na to pozrieť. Bolo správne, že si trest odkrútil okamžite po jeho zverejnení. Prišiel o osemnásť sekúnd. V cieli mal stratu dvadsiatich sekúnd, čo dokazuje, že jeho rýchlosť bola skvelá. Preto sme ho pustili pred Stoffela.“

„Pokiaľ ide o Stoffela, žiaľ, v pretekoch pokračovalo to, čo sme videli v tréningoch. Nedokázal nájsť rýchlosť, ale aj napriek tomu zajazdil solídne preteky. Aj na to sa v prebiehajúcich týždňoch budeme musieť zamerať. Musíme sa zbaviť vlastných chýb. Budeme sa snažiť, aby to bolo v nasledujúcich pretekoch lepšie,“ dodal šéf tímu.

Nyck de Vries
foto: Formula E
Mercedes predstavil nového partnera

Po prvých piatich pretekoch šiestej sezóny Mercedes oznámil začiatok spolupráce so spoločnosťou NEOM, ktorý je jeho novým hlavným partnerom. Dohoda poskytne vybraným kandidátom zo Saudskej Arábie príležitosť na bližšiu spoluprácu s tímom. Výsledkom môže byť ich kvalifikácia na post inžinierov alebo softvérových vývojárov. Ide o dlhodobú spoluprácu, ktorá má priniesť prenos vedomostí, ďalšie vzdelávanie a trénovanie mladých pretekárov. Program pre talenty by mal byť spustení začiatkom budúceho roka. Cieľom je podporiť talenty, ktoré by sa o niekoľko rokov mohli ukázať aj vo Formule E.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *