Mercedes má za sebou skvelý vstup do Formuly E, vedie priebežné poradie

Stoffel Vandoorne
foto: Formula E

Nováčikovský tím Mercedes-Benz EQ zažil parádny štart svojho pôsobenia vo Formule E, keď získal dve pódiové umiestnenia. O dve tretie miesta sa v Rijáde postaral Stoffel Vandoorne. V zaujímavom svetle sa však ukázal aj nováčik Nyck de Vries.

Vandoorne bol v sobotu v prvej kvalifikačnej skupine a na náročnej trati podal dobrý výkon. Kvalifikoval sa na dvanástom mieste, ale už po prvom kole bol v prvej desiatke. Pred prvým výjazdom bezpečnostného vozidla na trať sa posunul na štvrtý post, ktorý si udržal až do cieľa. Niekoľko hodín po skončení pretekov boli udelené dodatočné tresty pre takmer polovicu štartového poľa. Trest dostal aj pôvodne druhý v cieli Maximilian Günther z BMW, ktorý sa prepadol až na jedenáste miesto. Pre Belgičana vo farbách Mercedesu to znamenal posun na tretí post a tým pádom druhé pódium v druhých pretekoch sezóny.

„Z jedenásteho miesta som sa prepracoval na tretie. Boli to veľmi rušné preteky s dobrým koncom pre mňa. Najmä na štarte som bol trpezlivý a potom som mal dobrú rýchlosť. Dokonca som nejakú energiu ušetril a po prvom odchode bezpečnostného vozidla som si pred pilotmi za mnou vypracoval náskok. Udialo sa množstvo vecí – či už žlté vlajky, safety car a mnoho súbojov, na ktoré som musel reagovať. Vzhľadom na to, že to bol náš prvý víkend, som s bodmi spokojný,“ povedal Vandoorne, ktorý je v priebežnom poradí na druhom mieste.

Mercedes vstúpil do Formuly E vo veľkom štýle, Vandoorne vybojoval pódium

Jeho kolega de Vries sa v sobotu takisto ocitol v prvej skupine a po chybe v kvalifikačnom kole štartoval z 23. pozície. Po skvelom výkone prišiel do cieľa na šiestej pozícii, ale patril medzi početnú skupinu potrestaných jazdcov. K jeho času vedenie pretekov pripočítalo 24 sekúnd za porušenie pravidiel a tak bol Holanďan klasifikovaný na šestnástom mieste.

„Veľa času sme strávili prípravou na tento víkend, ktorý bol začiatkom novej éry. Tím odviedol špičkovú prácu. Žiaľ, v kvalifikácii som bol príliš optimistický a prehnal som to. Urobil som chybu v druhom sektore, čo ovplyvnilo celé kolo. Odhliadnuc od trestu som s naším debutovým víkendom spokojný,“ povedal de Vries, ktorý je priebežne deviaty.

Nyck de Vries
foto: Formula E

Mercedes prekonal možno aj vlastné očakávania a po prvých dvoch pretekoch je na čele priebežného poradia. „Tím odviedol vynikajúcu prácu. Som na všetkých nesmierne hrdý, predovšetkým na jazdcov, ktorí sa museli prebíjať vpred. Nyckov návrat bol pôsobivý a Stoffel zopakoval to, čo sme videli v prvých pretekoch. Ako sme očakávali, boli to tesné preteky a vyťažili sme z nich maximum. Teší ma, že sme si udržali úroveň výkonu z piatka. Ako tím sme na sľubnej ceste. Pred ďalšími pretekmi sa však musíme zlepšovať. Čaká nás ešte dvanásť podujatí,“ dodal šéf tímu Ian James.

V sobotu sa v Rijáde na stupne víťazov postavili jazdci BMW, Audi a Mercedesu. Prvýkrát v histórii Formuly E sa stalo, že pódium zaplnili iba piloti nemeckých stajní. Potvrdia sa obavy z príchodu veľkých mien do Formuly E? Budú na nemeckých konštruktérov vedieť reagovať ostatní? To ukáže možno už januárová Santiago E-Prix.

BMW po treste prišlo o double, Mercedes opäť na pódiu! (Video)