Mercedes vládne nielen F1, ale odvčera aj Formule E (Video)

foto: Daimler

Nový šampión Formuly E Nyck de Vries tvrdí, že je vďačný za to, že si ho vybrala šťastena počas berlínskeho finále. Informuje o tom Motorsport.com.

Holanďan vstupoval do finálových pretekov ako líder poradia s malým, trojbodovým náskokom pred Edoardom Mortarom. Lenže nevydarená kvalifikácia a štart z trinástej pozície jeho ambície čiastočne obmedzili. Tie však výrazne stúpli po úvodnej nehode medzi Mortarom a ďalším ašpirantom na zisk titulu Mitchom Evansom. Obaja sa po tvrdom náraze porúčali.

Nasledovala fáza za safety carom a v tej chvíli mal k titulu najbližšie nováčik Jake Dennis. Pilot BMW však doplatil na technickú poruchu a vrazil do steny. V úvodných kolách tak prišiel do Vries o všetkých troch najvážnejších konkurentov. Stačilo mu prísť do cieľa pred ostatnými sokmi, ktorí boli za ním. Namiesto konzervatívnej jazdy sa však prebíjal dopredu a skončil ôsmy. To mu bohato stačilo na zisk premiérového titulu.

Prvým majstrom sveta de Vries, Mercedes vyhral aj tímovú súťaž! (Video)

„Nemám slov. Začínam byť trochu emotívny,“ priznal bezprostredne po pretekoch. „Samozrejme, že je mi ľúto, čo sa stalo Mitchovi a Edovi, pretože si zaslúžili bojovať až do konca. Bol to mimoriadne tesný šampionát. Každý mal vrcholy aj pády a všetci sme boli na tej istej lodi. Práve preto to dnes bolo takéto tesné. V podstate sme boli všetci v hre a mali sme šancu na zisk titulu.“

„A som veľmi vďačný, že si nás šťastena vybrala. Ale myslím si, že sme odjazdili neuveriteľne dobré preteky. Som na to hrdý. Všetci išli naplno a každý pracoval vo dne, v noci. Som veľmi vďačný, že tím dostal takúto odmenu. Ja osobne to ešte musím spracovať, neuvedomujem si to. Posledné majstrovstvá sveta som vyhral pred desiatimi rokmi, v rokoch 2010 a 2011 to boli motokáry. V roku 2019 F2. Toto mi už nikto nevezme, to sa počíta a preto som šťastný,“ pokračoval jazdec Mercedesu.

 

Šéf tímu Ian James zažil počas sezóny dobré, ale aj veľmi zlé chvíle, keďže Mercedes podával nevyrovnané výkony. „Dnes to bol vrchol všetkého. Rovnako ako v prípade Nycka, aj mne bude chvíľu trvať, kým sa to usadí, pretože táto séria je navrhnutá takým spôsobom, že nikdy neviete, čo sa udeje.“

„Ak sa obzrieme za sezónou, boli tam nejaké chyby z našej strany, to určite. Niekoľkokrát sme mali smolu, ale to aj ostatní. Koniec je však dobrý. Ak o tom premýšľam z pohľadu značky Mercedes-Benz, máme 127-ročné motošportové dedičstvo a opäť budeme prvými majstrami sveta. Chvíľu si to budeme vychutnávať,“ dodal.

O to paradoxnejšie vyznieva fakt, že Mercedes sa s Formulou E zrejme rozlúči už po budúcej sezóne. To znamená, že v ére Gen3 ho už zrejme neuvidíme.

Mercedes zrejme po budúcej sezóne opustí Formulu E, nahradí ho Aston Martin alebo tím Tota Wolffa?

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *