Mexiko prinieslo nepríjemné nehody Abta a de Vriesa. Môže za ne FanBoost? (Video)

foto: Formula E

Sobotná Mexiko City E-Prix, ktorú vyhral Mitch Evans, bola veľmi rušná a samotné preteky dokončilo len 14 z 24 pretekárov.

Už v tréningu tvrdo havaroval Daniel Abt z Audi, ktorého museli po náraze do bariér transportovať vrtuľníkom do nemocnice. Nemecký pilot havaroval tesne po aktivácii FanBoostu. Pri brzdení do deviatej zákruty sa mu predné kolesá zablokovali, ale zadné nebrzdili a auto nespomaľovalo dostatočne rýchlo. Ako sa neskôr ukázalo, Abt sa pri náraze musel vyrovnať s preťažením na úrovni 20 G. Návšteva nemocnice bola len preventívnym opatrením, po ktorom sa nemecký jazdec postavil na štart mexických pretekov.

Ako informuje Autosport, oba incidenty boli na sebe nezávislé a mali súvisieť so softvérovými problémami oboch tímov. Abt pre spomínaný zdroj priblížil chvíle pred nehodou. „Aktivoval som FanBoost v rýchlom kole. Auto malo maximálny výkon 250 kW a dorazil som do brzdnej zóny. Dotkol som sa bŕzd a zistil som, že auto pokračuje v zrýchľovaní. Normálne máme bezpečnostné opatrenie, ktoré pri brzdení počas akcelerácie zapríčiní okamžitý výpadok prúdu. Auto jednoducho šlo a bolo rýchle. Bol to tvrdý náraz.“

Nováčik vo farbách Mercedesu, Nyck de Vries, havaroval počas pretekov spôsobom, ktorý veľmi pripomínal Abtovu nehodu. Holanďan musel čelil ataku Antónia Félixa da Costu a aby si uľahčil situáciu, aktivoval FanBoost. Stalo sa v podstate to isté. V prvej zákrute de Vries nedokázal ubrzdiť svoj monopost, narazil do Robina Frijnsa a vzápätí skončil v bariérach, čím sa preňho preteky skončili.

Autosport sa opýtal de Vriesa, či sa mu jeho nehoda zdala podobná ako Abtova. Odpoveď bola váhavá. „V tejto chvíli by som naozaj nerád čokoľvek komentoval, pretože nechcem nikoho obviňovať, keďže si nie sme dostatočne istí. Ale prišlo mi to tak. Mal som rovnaký pocit.“

Šéf Mercedesu, Ian James, dodal, že tieto problémy nie sú priamo spojené s aktiváciou FanBoostu. „Nemyslíme si, že je za tým FanBoost. Pozreli sme sa na údaje a je tam ešte niekoľko vecí, ktoré potrebujeme analyzovať, aby sme sa uistili, že tomu plne rozumieme. Nespájal by som to s Abtovými problémami.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *