Michelin vyvinul pre Formulu E pneumatiky s automatickým meraním tlaku

foto: Formula E

Formula E využíva vo svojej šiestej sezóne pneumatiky Michelin s integrovanými senzormi, ktoré sú umiestnené priamo v ich vnútri. Informuje o tom portál Tire Technology International.

Tretia generácia zmesí je výnimočná aj tým, že ide o vôbec prvé pneumatiky využívané v šampionáte pod hlavičkou FIA, ktoré majú v sebe senzory automaticky monitorujúce tlak bez ohľadu na teplotu. „Senzor je umiestnený v kontajneri, ktorý je vlepený do pneumatiky,“ prezradil Jerome Mondain, manažér Michelinu pre aktivity súvisiace s Formulou E. „Pred kvalifikáciou a štartom pretekov kráčame od auta k autu, zbierame šifrované dáta, ktoré vieme dešifrovať iba my. Po ich zozbieraní ich posielame FIA.“

„Počas vlaňajšej sezóny sme diskutovali s FIA a snažili sme sa nájsť nový spôsob merania tlaku. Už sme mali vyvinutý podobný systém, ale zistili sme, že nároky Formuly E sú iné. Preto sme sa rozhodli pre vývoj odlišnej technológie s vlastnými senzormi, softvérom a hardvérom. Bolo to pred polrokom,“ pokračuje predstaviteľ francúzskeho výrobcu.

„Počas októbrových oficiálnych testov vo Valencii sme mali limitovanú možnosť vyskúšať si nový systém. Ozajstná prvá skúška so všetkými autami prebehla až v Rijáde. Bol to veľký úspech a chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí sa do tohto projektu zapojili, rovnako tak našim technickým partnerom,“ dodal Mondain.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *