Mitch Evans vyhral v Ríme svoje prvé preteky Formuly E, prvé víťazstvo aj pre Jaguar! (Video)

Mitch Evans
foto: © FIA Formula E

Mitch Evans z Jaguaru sa v dramatickej Rím E-Prix dočkal svojho premiérového víťazstva vo Formule E. Pre britský tím ide takisto o prvý triumf v elektrickom kolotoči. Novozélanďan rozhodol o svojom prvenstve vydareným manévrom na napokon druhého Andrého Lotterera z DS TECHEETAH. O premiéru na pódiu pre nováčikovský tím HWA sa postaral novic Stoffel Vandoorne.

Česť Virginu zachránil štvrtým miestom Robin Frijns, za ktorým skončila dvojica Nissanu v poradí Sébastien Buemi, Oliver Rowland. Úspešný posun dopredu zaznamenal Lucas di Grassi, ktorý sa po pokazenej kvalifikácii prebojoval na konečnú siedmu pozíciu. Rovnaký kúsok sa podaril Jeromovi d´Ambrosiovi z Mahindry, ktorý takisto štartoval zo zadných priečok. Predposledné bodované miesto si uchmatol António Félix da Costa z BMW a posledný bod patrí Pascalovi Wehrleinovi z Mahindry.

Jeden z ašpirantov na zisk titulu Sam Bird z Virginu skončil tesne za prvou desiatkou. Obhajca titulu Jean-Éric Vergne na DS TECHEETAH po štrnástom mieste svoje bodové konto nerozšíril. Preteky nevyšli dvojici z tímu Venturi. Edoardo MortaraFelipe Massa vypadli po technickej poruche prakticky v rovnakej chvíli.

Priebežné poradie

Na čelo priebežného poradia sa vrátil Jerome d´Ambrosio, ktorý má jednobodový náskok pred doterajším lídrom Antóniom Félixom da Costom. Ďalšie dva body stráca André Lotterer. Mitch Evans sa vďaka triumfu vyšvihol na štvrté miesto. Prvých šesť pretekárov od seba delí len desať bodov. Prvá pozícia medzi tímami patrí DS TECHEETAH pred VirginomAudi. Takto vyzerá kompletné poradie pretekárov a tímov.

 

Výsledky Rím E-Prix

#

pilot

tím

čas

1.

Mitch Evans

Panasonic Jaguar Racing

1:33:51,140

2.

André Lotterer

DS TECHEETAH

+0,979

3.

Stoffel Vandoorne

HWA RACELAB

+6,399

4.

Robin Frijns

Envision Virgin Racing

+9,181

5.

Sébastien Buemi

Nissan e.dams

+9,778

6.

Oliver Rowland

Nissan e.dams

+11,262

7.

Lucas di Grassi

Audi Sport Abt Schaeffler

+24,340

8.

Jerome d´Ambrosio

Mahindra Racing

+28,633

9.

António Félix da Costa

BMW i Andretti Motorsport

+30,651

10.

Pascal Wehrlein

Mahindra Racing

+30,735

11.

Sam Bird

Envision Virgin Racing

+32,272

12.

Alex Lynn

Panasonic Jaguar Racing

+42,238

13.

Oliver Turvey

NIO

+48,616

14.

Jean-Éric Vergne

DS TECHEETAH

+49,732

15.

Tom Dillmann

NIO

+52,253

16.

José María López

GEOX DRAGON

+1:10,373

17.

Alexander Sims

BMW i Andretti Motorsport

+1:11,373

18.

Daniel Abt

Audi Sport Abt Schaeffler

+1 kolo

19.

Maximilian Günther

GEOX DRAGON

+1 kolo

20.

Felipe Massa

Venturi

nedokončil

21.

Edoardo Mortara

Venturi

nedokončil

22.

Gary Paffett

HWA RACELAB

nedokončil

Ďalšie preteky uvidíme 27. apríla v Paríži.

 

Priebeh Rím E-Prix

Je odštartované.

Problémy hneď po štarte mal Maximilian Günther z DRAGONU, ktorý po vlastnej chybe poškodil prednú časť auta a musel zájsť do boxov.

Krátko nato utŕžil Sam Bird z Virginu úder zozadu.

José María López o niekoľko sekúnd zapichol svoj monopost do bariéry a zablokoval celú premávku. Do kolízie sa napokon dostali aj Gary PaffettJean-Éric Vergne. Nasledovali červené vlajky a podľa nového pravidla zastavenie časomiery. Preteky sa pre Paffetta skončili. Pilot HWA sa stal zatiaľ jediným odstupujúcim jazdcom.

Poškodených bolo množstvo áut a tímy využívali pri opravách všeličo 🙂

Preteky budú reštartované za bezpečnostným vozidlom. Ešte predtým dostali piloti so stratou jedného kola šancu dotiahnuť sa na zvyšok.

Necelú polhodinku z pretekov odstúpil Edoardo Mortara, ktorý mal problémy s pohonnou jednotkou.

Monacký tím Venturi mal smolu, pretože krátko po Mortarovom konci musel pre technické problémy odstúpiť aj Felipe Massa. Nasledovala fáza FCY.

Štvrťhodinu pred koncom sme sledovali parádny súboj, po ktorom Mitch Evans predbehol vedúceho Andrého Lotterera. Novozélanďan si prvé miesto udržal až do konca.

Tagy: