Monako: Formula E sa na poslednú chvíľu rozhodla pre zmeny na trati

foto: Formula E

Formula E urobila tesne pred sobotnými pretekmi v Monaku niekoľko vážnych zmien, vrátane premiestnenia aktivačnej zóny útočného režimu. Informuje o tom The Race.

Sobotné preteky v kniežatstve prinesú vôbec prvé preteky na tejto legendárnej trati F1. Na poslednú chvíľu však organizátori urobili niekoľko zmien. Aktivačná zóna útočného režimu mala byť na vonkajšej strane vlásenky Grand Hotel. Po zmene sa však bude nachádzať na ľavej strane pravotočivej zákruty pred kasínom.

Piloti sa teraz budú musieť vzdať ideálnej stopy v sekcii Massenet vedúcej ku kasínu, ak budú chcieť aktivovať útočný režim. Do ideálne stopy by sa mali vrátiť až pred Mirabeau, čo môže znamenať výrazné straty.

Pilot Jaguaru Mitch Evans si myslí, že práve návrat do ideálnej stopy môže byť problém. „Vonkajšia časť štvrtej zákruty je zaujímavou voľbou, pretože podľa mňa by mohol byť návrat skutočne náročný, keďže ostatní by jazdili v normálnej pretekárskej stope. Nemyslím si, že v Monaku jestvuje ideálne miesto pre umiestnenie aktivačnej zóny. Ale na to, aby to bolo zo strategického hľadiska zaujímavé, je potrebná časová strata jednej a pol až dvoch sekúnd.“

zdroj: Formula E

Tých zmien oproti F1 by malo byť napokon predsa len menej ako sa plánovalo. Prvá zákruta Sainte Dévote by mala byť totožná s verziou F1. Podľa doterajších informácii mala byť o čosi rýchlejšia kvôli inému umiestneniu šikany. Šikana pri prístave prejde ľahkou zmenou posunutím bariér a úpravou obrubníka. Mala by byť pomalšia.

Čo sa týka Sainte Dévote, za verziu F1 bolo viacero pilotov, vrátane Evansa. „Myslím si, že je to správne hneď z viacerých príčin. Zmeny, ktoré boli pôvodne plánované, by nám zobrali možnosť na predbiehanie a ďalší regeneračný bod. Teraz môžeme rekuperovať o čosi viac energie.“

„Pôvodné zmeny by priniesli super rýchlu prvú zákrutu, čo by bolo síce pre fanúšikov zábavnejšie, ale mohlo by to spôsobiť mnoho škôd. Podobné by to mohlo byť aj s vrcholom prvej zákruty a výjazdom z boxov, čo podľa mňa určite nie je normálne a nemyslím si, že je to správne,“ dodáva Novozélanďan.

K zmenám sa vyjadril aj Alex Lynn z Mahindry. „Páčila sa mi myšlienka rýchlejšej zákruty Sainte Dévote, takže je škoda, že ju teraz nepoužijeme. Aktivačná zóna neprinesie veľké zmeny, ale bude to tam asi špinavšie ako vo vlásenke. Celkovo to bude z pohľadu samotných pretekov menej vzrušujúce.“

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *