Infarktové Monako vyhral po „najriskantnejšom manévri v kariére“ šampión da Costa (Video)

António Félix da Costa
foto: Formula E

Víťazom dnešnej Monako E-Prix sa vďaka odvážnemu manévru v poslednom kole stal obhajca titulu António Félix da Costa. Pre pilota DS TECHEETAH je to prvý triumf v tejto sezóne a šiesty celkovo.

Da Costa prišiel o svoje prvé miesto hneď po štarte, keď ho v treťom kole v nájazde do Sainte Devote predbehol Robin Frijns na Virgine.

 

Obhajca titulu sa rýchlo dokázal vrátiť na prvé miesto. Títo dvaja si niekoľkokrát vymenili pozície a to najmä počas aktivácie útočného režimu. Aj po tom, čo obaja využili oba útočné režimy, mal da Costa výhodu FanBoostu, čo využil pri výjazde z tunela.

Do hry sa však postupne zamiešal Mitch Evans z Jaguaru, ktorý najprv prežil tvrdý súboj so Jeanom-Éricom Vergnom.

 

Následne sa vďaka umnému využitiu útočného režimu dostal dopredu. Najprv postúpil na druhé miesto pred Frijnsa a hneď na to úžasným a nečakaným manévrom v sekcii Massenet prekvapil da Costu..

 

 

Zhruba štvrťhodinu pred koncom zostal stáť prakticky na tom istom mieste René Rast z Audi a na trať prišiel safety car. V závere mal Evans problémy s energiou, čo chcel využiť da Costa. Obhajca titulu to napokon zvládol a po výjazde z tunela sa dostal na prvé miesto.

 

Da Costa už prvé miesto v záverečných metroch z rúk nepustil a Evansove problémy napokon využil aj Frijns, ktorý sa zhruba o tri stotiny sekundy dostal pred pilota Jaguaru. Víťaz po pretekoch neskrýval radosť a emócie. V rozhovore prezradil, že manéver na Evansa v poslednom kole bol zrejme najriskantnejším v jeho kariére.

Tesne za pódiom skončil Vergne, ktorý mohol dopadnúť aj lepšie, nebyť jedného neúspešného pokusu o aktivovanie útočného režimu. Za Francúzom skončili Maximilian Günther na BMW a Oliver Rowland na Nissane.

Skvelý výkon predviedol Sam Bird. Evansov kolega z Jaguaru sa po štarte zo šestnásteho miesta vyšplhal na siedmu priečku. Bodovanú desiatku doplnili ôsmy Nick Cassidy z Virginu, Alex Lynn z Mahindry a Lucas di Grassi na Audi. Na deviatom mieste skončil pôvodne André Lotterer, pilot Porsche však dostal päťsekundovú penalizáciu za zavinenie kolízie práve s di Grassim.

Mercedes vyšiel naprázdno

Dnešok bol katastrofou pre Mercedes. Ašpiranti na zisk titulu Nyck de VriesStoffel Vandoorne preteky nedokončili. De Vriesovi nepomohla pokazená kvalifikácia a následný trest, napokon to všetko vyvrcholilo jeho zastavením pred sekciou Tabac. Vandoorne stratil pôdu pod nohami v prvom kole po kolízii viacerých áut a preteky takisto nedokončil.

Lídrom priebežného poradia je  Robin Frijns, ktorý má päťbodový náskok na Nycka de Vriesa. Na tretie miesto poskočil Mitch Evans. Medzi tímami vedie aj naďalej Mercedes. Jeho náskok pred Jaguarom sa však stenčil na dva body. Ďalších päť bodov stráca DS TECHEETAH.

 

Výsledky Monako E-Prix

#

pilot

tím

čas

1.

António Félix da Costa

DS TECHEETAH

47:20,697

2.

Robin Frijns

Envision Virgin Racing

+2,848

3.

Mitch Evans

Jaguar Racing

+2,872

4.

Jean-Éric Vergne

DS TECHEETAH

+3,120

5.

Maximilian Günther

BMW i Andretti Motorsport

+3,270

6.

Oliver Rowland

Nissan e.dams

+3,865

7.

Sam Bird

Jaguar Racing

+4,150

8.

Nick Cassidy

Envision Virgin Racing

+4,752

9.

Alex Lynn

Mahindra Racing

+5,759

10.

Lucas di Grassi

Audi Sport Abt Schaeffler

+6,225

11.

Sébastien Buemi

Nissan e.dams

+6,567

12.

Edoardo Mortara

ROKiT Venturi Racing

+7,097

13.

Norman Nato

ROKiT Venturi Racing

+8,507

14.

Tom Blomqvist

NIO 333

+9,240

15.

Sérgio Sette Câmara

DRAGON / PENSKE AUTOSPORT

+9,499

16.

Jake Dennis

BMW i Andretti Motorsport

+9,822

17.

André Lotterer

TAG Heuer Porsche

+10,503

18.

Nico Müller

DRAGON / PENSKE AUTOSPORT

+11,450

19.

Oliver Turvey

NIO

+12,067

20.

Nyck de Vries

Mercedes-EQ

nedokončil

21.

Stoffel Vandoorne

Mercedes-EQ

nedokončil

22.

Pascal Wehrlein

TAG Heuer Porsche

nedokončil

23.

René Rast

Audi Sport Abt Schaeffler

nedokončil

24.

Alexander Sims

Mahindra Racing

nedokončil

 

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *