Monako prinesie legendárnu trať F1 a ukončí prvú polovicu sezóny (Video+Harmonogram)

Už v sobotu budeme sledovať historicky prvé preteky Formuly E na legendárnom okruhu F1 v Monaku. Elektrický šampionát sa v tomto kniežatstve predstavil už trikrát, ale zakaždým na nudnej krátkej konfigurácii trate.

Úvod sezóny

Doterajších šesť pretekov aktuálnej sezóny prinieslo rôznorodé výsledky. Úvodné preteky v Rijáde vyhral Nyck de Vries z Mercedesu, o deň neskôr sa radoval Sam Bird v monoposte Jaguar. Tretie preteky v Ríme zvládol najlepšie niekdajší dvojnásobný šampión Jean-Éric Vergne z DS TECHEETAH. Na druhý deň dominoval Stoffel Vandoorne z Mercedesu.

Valencia priniesla dva úplne odlišné dni. Počas prvého sa z víťazstva radoval de Vries, ktorý je zatiaľ jediným pilotom s viac ako jedným víťazstvom. Zatiaľ poslednú E-Prix vyhral tak trochu prekvapujúco nováčik Jake Dennis na BMW.

Šialenému víkendu vo Valencii sme sa venovali v našom podcaste s českým komentátorom Eurosportu Zdeňkom Míkom:

Mercedes vedie oba rebríčky

Po prvých šiestich pretekoch z pätnástich sú na čele priebežného poradia piloti Mercedesu. Lídrom je Nyck de Vries s deväťbodovým náskokom na Stoffela Vandoorna. Ďalších päť bodov stráca Sam Bird z Jaguaru, ktorý má rovnaký počet bodov ako jeho bývalý kolega z Virginu Robin Frijns. Medzi tímami dominuje Mercedes, ktorý ako prvý prekonal stobodovú hranicu. Druhý Jaguar stráca 23 bodov. O ďalších 24 bodov menej má tretí Virgin.

Konečné na okruhu F1

Po mnohých rokoch si Formula E vydobyla preteky na plnom okruhu F1. Aj keď sa predstaví na konfigurácii trate F1, predsa len dôjde k miernym úpravám. Schválená trať mala disponovať zmenou umiestnenia obrubníka v Sainte Dévote. To malo byť rovnaké ako v úplných začiatkoch v roku 1929. Napokon však zostane všetko tak, ako je to v F1.  Zmenená bude šikana v jedenástej zákrute za výjazdom z tunela. Aktivačná zóna útočného režimu bude umiestnená v zákrute pred kasínom.

Monako: Formula E sa na poslednú chvíľu rozhodla pre zmeny na trati

Monackým kráľom zatiaľ Buemi

V doterajších troch pretekoch na monackej pôde sa najviac darilo Sébastienovi Buemimu. Švajčiar vyhral vo farbách Renaultu v rokoch 2015 a 2017. Pred dvomi rokmi triumfoval Vergne. Dve druhé miesta z prvých dvoch pretekov má na konte Lucas di Grassi na Audi. Naposledy tam skončil druhý Oliver Rowland z Nissanu. Na pódium sa dostali aj tretí Nelson Piquet ml. vo farbách niekdajšieho tímu China Racing, Nick Heidfeld v Mahindre a Felipe Massa vo Venturi.

Dve pole position získal Buemi a v oboch prípadoch vyhral spôsobom štart – cieľ. To isté platí o Vergnovi, ktorý získal zatiaľ poslednú monackú pole position. Najrýchlejšie kolá pretekov si medzi seba podelili Vergne, ešte vo farbách Andretti, Sam Bird pre Virgin a naposledy Pascal Wehrlein z Mahindry.

Kde sledovať Monako E-Prix

Aj v poradí siedme preteky sezóny môžete sledovať na českej verzii Eurosportu. Tréningy sú dostupné cez YouTube kanál šampionátu a sú vysielané aj prostredníctvom Facebooku. Preteky vysiela Eurosport, ktorý sa ešte pred štartom spätne vracia aj ku kvalifikácii.