Mortara sa pripravuje na drsné finále: Berlín prinesie obrovské psychické výzvy

Edoardo Mortara
foto: Formula E

Približne o dva týždne budeme poznať meno šampióna aktuálnej sezóny i víťaza tímového hodnotenia. Na berlínske finále sa pripravuje aj monacký tím Venturi.

Berlín ponúkne od 5. do 13 augusta šesť pretekov, ktoré rozhodnú o osude šiesteho ročníka. Finále bude mať netradičnú podobu, pretože bude ovplyvnené výraznými bezpečnostnými opatreniami vzhľadom na situáciu súvisiacu s COVID-19. Tím Venturi sa na reštart sezóny pripravoval vo svojej monackej základni.

Edoardo Mortara, ktorý je kolegom Felipeho Massu, využil päťmesačnú pauzu na zdokonalenie fyzickej i psychickej odolnosti. „Berlínske finále predstavuje najintenzívnejší harmonogram, aký sme dosiaľ vo Formule E mali. Šesť pretekov v priebehu deviatich dní znamená mnoho neznámych. Počas lockdownu som sa sústredil na svoju kondíciu, aby som bol v auguste fyzicky pripravený.“

„Motošport vie byť z hľadiska kondície občas veľmi náročnou formou športu, pretože musíme zvládať stres, ale musíme taktiež dodržiavať veľmi prísne hmotnostné pravidlá a limity. Z môjho pohľadu je Formula E skutočne unikátna v tom, že z hľadiska fyzickej výzvy nie je taká náročná ako mnohé iné šampionáty. Pre mňa je najväčšia výzva psychologická,“ priznáva siedmy muž priebežného poradia.

Berlín ponúkne šesť večerných pretekov, takto vyzerá predbežný harmonogram

„Po psychickej stránke vyžaduje Formula E množstvo sústredenia a kompaktný denný harmonogram vie byť občas unavujúci. Po jedných pretekoch sa väčšinou cítite mentálne vyčerpaný. S množstvom pretekov v takom krátkom čase to bude v Berlíne zložité, to je isté. Nebudeme mať čas na odpočinok a analýzu toho, čo sme urobili správne alebo zle,“ pokračuje taliansko-švajčiarsky pretekár.

Emócie môžu v Nemecku zohrávať veľkú úlohu. Nedávno na to poukázal aj Alexander Sims z BMW a Mortara s ním súhlasí. „Kontrola nad emóciami bude veľmi dôležitá. Bude potrebné zostať pri zemi a mať racionálny prístup k problémom, ktorým budeme čeliť. Psychicky sa musíme zamerať na každé preteky zvlášť a maximalizovať výkon auta a tímu. Čo sa týka mňa, som pripravený na to, čo musíme vykonať.“

„Určite by bolo pekné, keby sme medzi pretekmi mali trochu viac času, ale teším sa na návrat k pretekaniu. Ak je toto jediný spôsob, ako nás vrátiť do pretekárskeho diania, tak túto výzvu plne akceptujem. Neviem sa dočkať návratu na trať,“ dodal pilot Venturi, ktorý vyhral svoje jediné preteky Formuly E vlani v Hongkongu.

Berlín by mohol zmazať nevýhodu prvej kvalifikačnej skupiny, myslí si Sims

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *