Musíme riadiť omnoho väčšiu loď, hovorí Vergne o zmenách v tíme DS TECHEETAH

foto: DS TECHEETAH

Stajňa DS TECHEETAH vstúpila do tejto sezóny s veľkými zmenami. Kým vlani fungovala ako zákaznícky tím Renaultu, aktuálne je továrenskou stajňou francúzskeho konštruktéra DS.

Všetci si od začiatku ročníka museli zvykať na vzájomnú spoluprácu. Aj keď od prvých pretekov dosahovali obaja pretekári dobré tempo, víťazstva sa dočkali až v čínskom San-ja, kde triumfoval obhajca titulu Jean-Éric Vergne. Podarilo sa mu to až v šiestych pretekoch piatej sezóny. Blízko k víťazstvu mal dvakrát aj jeho kolega André Lotterer.

Šéf tímu Mark Preston pre Autosport prezradil, že nové partnerstvo s DS nie je bezproblémové. „Nerozumeli sme úplne všetkým veciam. Časom sa to všetko utriaslo a teraz mám pocit, že sme strojcami vlastného šťastia. Myslím si, že sa to potvrdilo aj v Ríme, pretože systém kvalifikácie ukryl fakt, že JEV mal byť takisto vpredu. André mal v druhej skupine šancu byť na čele a to sa mu aj podarilo. Zdá sa, že teraz už budeme mať dobrú rýchlosť, možno ešte lepšiu. A potom sa musíme vyrovnať s kvalifikačným formátom, pretože to je teraz ten najdôležitejší faktor.“

Jean-Éric Vergne
foto: © FIA Formula E

Vergne získal v minulej sezóne majstrovský titul a počas úspešného ročníka vytváral na svoj stajňu tlak, aby prinášala zlepšenia. To už ale teraz podľa jeho vlastných slov nejde. „Ak máte väčší tím, tak je takýto prístup nemožný. Musíte sa naučiť, ako máte s ľuďmi hovoriť, je to politika. Nie každý reaguje rovnako a minuloročný tím bol ako moja rodina. Vybudovali sme ho spolu a od začiatku. Vedel som, že keď niečo poviem, tak sa nikto nenahnevá, nebude smutný alebo frustrovaný. Vedeli, čo mám na mysli a všetko fungovalo vo veľmi dobrej harmónii.“

„Keď ste vo väčšom tíme, tak musíte robiť veci odlišne. Všetko trvá trochu dlhšie. Musíme riadiť omnoho väčšiu loď. Rozhodnutie, ktoré vlani robili dvaja alebo traja ľudia, teraz riešia piati alebo šiesti. Sme na spoločnej lodi, ale je to pre nás náročnejšie než vlani. Nie je to zlé, je to len iné. Rovnaké je to vo všetkých veľkých tímoch v F1 a musíme sa s tým vyrovnať. Musíme reagovať rýchlo a všetci musia súhlasiť s daným riešením,“ dodal francúzsky pilot, ktorý len včera oslávil 29. narodeniny.

Čínskemu tímu sa spoločne s francúzskym konštruktérom darí a vedie priebežné poradie stajní. Zle na tom nie sú ani jazdci. Lotterer je momentálne tretí s minimálnou stratou na čelo. Na dostrel je aj siedmy Vergne.

André Lotterer
foto: © FIA Formula E