Nahnevaný Buemi kritizoval aktivačnú zónu, da Costa sa bráni (Video)

Sébastien Buemi
foto: Formula E

Sébastien Buemi si myslí, že za jeho incidentom s Antóniom Félixom da Costom je nešťastné umiestnenie aktivačnej zóny útočného režimu. Švajčiar to povedal po sobotných pretekoch.

Pilot Nissanu bol na druhom mieste prenasledovaný da Costom na monoposte DS Techeetah. V osemnástej zákrute prispôsobil svoju stopu, aby mal lepší vjazd do ďalšej, v ktorej bola umiestnená aktivačná zóna. Za ním idúci da Costa sa však pokúsil o manéver, došlo k jemnému kontaktu a Buemi sa roztočil. Následne predviedol veľmi nebezpečný návrat do ideálnej stopy, za čo dostal trest.

Buemi už vo štvrtok pred pretekmi kritizoval umiestnenie aktivačnej zóny a teraz bolo jeho rozčarovanie ešte väčšie. Pre e-racing365 povedal: „Problémom je, že je umiestnená na najhoršom možnom mieste, hovoril som to. Nemôžete ju umiestniť na vnútornú stranu výjazdu zo zákruty. V takejto zákrute spomaľujete omnoho pomalšie. Nemusíte byť génius na to, aby ste pochopili, že nemôžete ísť tak rýchlo, ak zostanete v ideálnej stope a rozhodnete sa prejsť cez aktivačnú zónu.“

 

„Pilot za mnou nevie, že chcem prejsť cez aktivačnú zónu. Ja sa ale chcem uistiť, že ňou prejdem správne a preto musím v zákrute spomaliť. Keďže to pretekár za mnou nevie, narazí do mňa zozadu. Ak to bude o tom, že sa musíme najprv uistiť, že máme dvojsekundový náskok pred jazdcom za sebou, aby do mňa nenarazil, tak je to nonsens. Kde to skončíme?“ pýta sa šampión z roku 2016.

Na kolíziu doplatil aj da Costa, ktorého vedenie pretekov potrestalo prejazdom boxovou uličkou. Portugalčan sa za incident ospravedlnil, ale na druhej strane povedal, že Buemi mohol zmeniť stopu, ak chcel prejsť aktivačnou zónou. „Počas predošlých piatich kôl som sa k nemu blížil. On sa rozhodol pre aktivačnú zónu práve vtedy, keď som bol najbližšie. Samozrejme, že som ho roztočil. Mrzí ma, že som mu zničil preteky, ale nedokázal som to kontrolovať. Podľa mňa by si mal viac uvedomovať, čo môže zapríčiniť.“

Buemi obsadil v pretekoch napokon dvanáste miesto, da Costa bol desiaty.

BMW po treste prišlo o double, Mercedes opäť na pódiu! (Video)