Najprv pôsobila ako start-up, teraz chce vo Formule E jazdiť množstvo pilotov, tvrdí d´Ambrosio

Jerome d´Ambrosio
foto: Formula E

Jérôme d´Ambrosio už v novej sezóne nebude brázdiť mestské okruhy, po ktorých sa preháňajú monoposty Formuly E. Belgičan len pred niekoľkými dňami potvrdil, že volant definitívne vešia na klinec.

Jeho nová profesijná kariéra bude aspoň istý čas spätá s tímom Venturi, v ktorom zastáva post zástupcu šéfky tímu Susie Wolffovej. D´Ambrosio absolvoval dovedna 26 pretekárskych sezón. Po berlínskom finále vlaňajšej sezóny sa však pevne rozhodol, že s pretekaním nadobro skončí. Jeho ambície teraz smerujú na druhú stranu boxovej uličky.

„Na to, čo robím, sa veľmi rád sústredím,“ povedal d´Ambrosio pre oficiálny web šampionátu. „Kým nebolo po Berlíne po všetkom, snažil som sa o to, aby som počas pretekov pre Mahindru dosahoval čo najlepšie výsledky. Po Tempelhofe som preskúmal svoje možnosti a pozrel sa na to, čo ležalo na stole. Tri alebo štyri týždne som bol v horách a na vidieku, bez akéhokoľvek spojenia so svetom. Bolo to prvýkrát po konci sezóny a po tak intenzívnej a zvláštnej prvej polovici roka 2020. Potreboval som pauzu.“

Jérôme d´Ambrosio ukončil kariéru a stal sa zástupcom šéfky stajne Venturi

„Počas toho obdobia som mohol o veciach premýšľať a rozhodnúť sa. Mal som príležitosti na to, aby som ďalej jazdil, aj vo Formule E. Ale zo športovej stránky ma to nezaujalo. Dospel som k záveru, že vrchol mojej pretekárskej kariéry je už za mnou. Vždy som si hovoril, že nechcem odísť v zlej pozícii, z ktorej nebudem môcť bojovať o víťazstvá a pódiá, a preteky pre mňa nebudú motiváciou. Nechcel som padnúť do pasce a zostať v nej visieť len preto, že je to jediná vec, ktorú som počas môjho života robil a je to moja komfortná zóna,“ pokračuje rodák z Etterbeeku.

„Nechcel som, aby ma to definovalo a aby bola moja budúcnosť takáto. Usúdil som, že bz bolo lepšie skončiť. Som hrdý na svoju kariéru a som takisto veľmi vďačný. Užil som si veľa zábavy. Cítim sa byť privilegovaný, že som mohol jazdiť vo Formule 1 a Formule E – v každých jedných pretekoch od začiatku šampionátu,“ vyzdvihuje d´Ambrosio fakt, ktorým sa môže popýšiť len skutočne minimálny počet jazdcov.

Jerome d´Ambrosio
foto: Formula E

„S kariérou a s tým, čo som dosiahol, som spokojný. Nemám problém povedať – v poriadku, obráťme list. Niekto by mohol pri pohľade späť podľahnúť pokušeniu a povedať, že mohol dosiahnuť viac. Ja som vyhral preteky a tie posledné v Marrákeši boli neuveriteľné. Chcel som získať titul, ale som spokojný s tým, ako to všetko dopadlo. Budem tvrdo pracovať, aby som to jedného dňa dosiahol v inej úlohe. Stále som veľmi súťaživý a hladný po úspechu,“ dodáva sympatický Belgičan.

Venturi vstupuje do novej sezóny s jazdeckou dvojicou Edoardo Mortara, Norman Nato. Noviniek je tak viac než dosť. „Jazdecká dvojica je skvelá a tím si zabezpečil účasť mladého talentovaného chalana, akým je Norman Nato. Ako náhle sa objavila možnosť pracovať so Susie, prijal som ponuku a príležitosť pracovať v manažérskej pozícii v rámci tímu. Túto úlohu sme skúmali dva týždne a k dohode sme dospeli úplne prirodzene. Chcel som dosiahnuť takýto prechod a táto úloha je presne to, čo chcem robiť.“

Jerome d´Ambrosio
foto: Mahindra Racing / Spacesuit Media

„Fakt, že som bol pilotom, mi v tejto pozícii pomôže. Určite tu jestvujú časti športu, ktorým musíte veľmi dobre rozumieť, či už ide o technické a športové aspekty, cez fungovanie tímu, spoluprácu s mechanikmi, inžiniermi, atď. Rozvíjate prirodzenie chápanie týchto pohybov. Každopádne, je tu množstvo iných aspektov, v ktorých sa musím zdokonaliť. Po vystúpení z auta je toto väčší obraz a táto úloha je spojená s každým jedným oddelením tímu,“ vysvetľuje nová posila Venturi.

„Nie je to len súťaženie v rámci tímu. Je tu vzťah so samotným šampionátom, s riadiacimi orgánmi a komerčná i finančná stránka pretekárskeho tímu. Je to veľmi všeobecné a táto príležitosť má pre mňa skutočne zmysel. Nemusel som o nej premýšľať dvakrát. V Susie vidím niekoho, od koho sa môžem veľa naučiť, a to bol pri mojom rozhodovaní o pripojení sa k tímu kľúčový faktor. Je to skvelá príležitosť a skvelé prostredie, v ktorom môžem napredovať,“ neskrýva nadšenie d´Ambrosio.

Venturi testovalo s Mercedesom, Virgin dostal šancu od Audi

Počas tohto týždňa Venturi testovalo spoločne s Mercedesom. Oba tímy, zákaznícky aj továrenský, sa stretli na Malorke. „Máme dobrých jazdcov a budeme mať aj dobrý balík, a podporu silného technického oddelenia. V porovnaní s predošlou sezónou sa chceme zlepšiť a bojovať o pódiá. Samozrejme, že Formula E je nesmierne konkurenčná a nebude to jednoduché, takže v súvislosti s výzvami, ktoré na nás čakajú, musíme byť realistickí.“

„Edo je rýchly, je to silný pretekár, pozná šampionát a výborne spolupracuje s Normanom. Je otvorený pri zdieľaní svojich skúseností, čo je pre nás všetkých veľmi dôležité. Je skutočne na vrchole svojej hry. Norman je veľmi hladný a uvedomuje si, že má úžasnú šancu. Pracuje veľmi tvrdo, aby z nej vyťažil čo najviac. S tímom je dva roky a ako testovací a vývojový jazdec bol veľkým prínosom. Je takisto veľmi rýchly. Teším sa na to, čo táto dvojica spolu dokáže,“ pokračuje d´Ambrosio.

Nato si z negatívnych reakcií ťažkú hlavu nerobí: Aj tak musím dokázať, že si miesto zaslúžim

Okrem neho absolvovali všetkých 69 pretekov Formuly E len traja piloti – Sam Bird, Lucas di Grassi a Daniel Abt. „Formule E som sa skutočne zaviazal od jej úplného začiatku. Verím v to, čo sa snažíme vybudovať. Iní jazdci, ktorí sa pripojili, jazdili v tom čase aj v iných sériách. Bol som zrejme jediný, kto vtedy pôsobil iba vo Formule E a nikde inde. Vnímal som to ako šampionát budúcnosti a na základe vývoja sa to potvrdilo. Najprv to pôsobilo ako start-up a všade bolo cítiť vzrušenie. Nemohol som byť spokojnejší so svojou voľbou.“

„Cítili sme, že sme na skutočne správnom mieste. Nemyslím si, že si v tom čase vedel niekto predstaviť, že sa tento šampionát dostane tam, kde je dnes. Či už z hľadiska prítomných konštruktérov, profesionality a jazdcov. Mnoho pretekárov sa chce teraz dostať do Formuly E. Je nesmierne náročná. Verím v základné hodnoty Formuly E. Motošport má svetlú budúcnosť, ale kľúčovým aspektom bude relevancia. Formula E má mnoho aspektov, ktoré spočiatku predbehli dobu, ale od jej začiatku dávali zmysel,“ doplnil zástupca šéfky tímu Venturi.

PODCAST: Audi, BMW a Mercedes predstavili jazdcov, Extreme E odštartuje v marci

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *