Nástup vozidiel Gen3 by mohol priniesť dlhšie preteky

James Calado
foto: Formula E

Formula E by sa mohla dočkať dlhších pretekov po príchode vozidiel tretej generácie, ktoré očakávame v roku 2022. Vo webcaste BMW s názvom Future Forum to povedal výkonný riaditeľ šampionátu Jamie Reigle.

Dodávateľom batérií bude Williams Advanced Engineering, vozidlá Gen3 by mali mať minimálne trojročný cyklus. Nové autá by mali byť o 120 kg ľahšie, mali by mať menšie rozmery a vyšší výkon na úrovni 350 kW, oproti terajším 250. Dočkať by sme sa mohli návratu boxových zastávok, ktoré by pozostávali z rýchlonabíjania áut.

„Formula E je výnimočná vďaka spojeniu medzi technológiou a vývojom, progresom a inováciou auta a spôsobu, akým sa tieto veci dostávajú do športu. S vozidlami prvej generácie to bola úroveň, ktorá si vyžadovala výmeny vozidiel, jazdci prišli do boxov a preskakovali do druhého auta. Úprimne, je to ten najlepší spôsob, ako ukázať potenciál elektrických vozidiel? Samozrejme, že nie,“ povedal Kanaďan.

ABB bude dodávať technológiu a infraštruktúru pre rýchlonabíjanie vozidiel Gen3

„Myslím, že to, čo povedal náš zakladateľ Alejandro, mohlo byť niečo v zmysle – potrebujeme len ukázať, že tieto autá fungujú. Postupom času neustále spolupracujeme s našimi dodávateľmi a partnermi a hovoríme im – v poriadku, ako vieme inovovať auto a technológiu v ňom? A potom – čo máme spraviť, aby sme to vnímali aj zo športovej stránky?“ približuje Reigle.

Aktuálne preteky Formuly E trvajú 45 minút + 1 kolo, to by sa však mohlo v budúcnosti zmeniť. „Tento produkt sa neustále inovuje a otázka potom znie, čo to znamená z pohľadu športu? Môžeme preteky predĺžiť alebo by mali mať terajšiu dĺžku? Mali by mať zastávky v boxoch, mali by byť využité na nabíjanie?“

„Myslím si, že môžete produkt zmeniť a zároveň ho udržať skutočne sviežim pre konzumentov. Malo by zavedenie rýchlonabíjania znamenať zastávky v boxoch? Ja si myslím, že by to tak mohlo byť, preteky by tak mohli byť dlhšie. Dáva nám to flexibilitu pri pokuse o vyvíjanie tohto športu a to spôsobom, ktorý by pre fanúšikov mohol byť čo najzaujímavejší,“ dodáva jeden z riaditeľov série.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *