Nováčik Neel Jani: Nie som tu kvôli príchodu Porsche

Loic Duval a Jerome d´Ambrosio - Faraday Future Dragon Racing

Neel Jani sa stal novým pilotom stajne Faraday Future Dragon Racing. Americký tím ako prvý predstavil svoju jazdeckú dvojicu pre ročník 2017/2018. Švajčiar je v kategórii LMP1 zamestnancom Porsche. To však podľa neho nezaručuje jeho isté miesto vo vozidle Porsche, ktoré sa má stať súčasťou elektrickej série od roku 2019. Informuje o tom Autosport.com.

Jani nevylučuje, že by v tíme Dragon Racing jazdil aj v prípade, že by bolo Porsche už súčasťou Formuly E. „Je to možné, či nie? S Porsche mám zmluvu aj pre ďalší rok. Práve teraz finišujeme sezónu WEC, potom sa všetko utrasie. Je to výhoda, že moje prvé kroky môžem robiť s Dragonom, pretože minulú sezónu mali náročnú a očakávania tak nie sú vysoké. V Dragone sa nebudem učiť pre Porsche. Formulu E spoznávam kvôli sebe.“

Švajčiarsky pilot absolvoval v priebehu augusta testy novej pohonnej jednotky a priznal, že riadiť elektromobil je preňho novinkou. „Chýba vám zvuk, ale auto je skutočným pretekárskym vozom. Ako jazdec hľadáte presne niečo takéto. Riadi sa nádherne. Auto je agilné a riadenie skvelé. Veľmi rýchlo som sa v ňom udomácnil,“ nechal sa počuť skúsený pretekár.

„Musíte šetriť energiou, to isté robíme aj v LMP1. Každopádne, systémy vo vozidle FE sú omnoho jednoduchšie než v Porsche 919. Počas kvalifikácie idete naplno, to je na rozdiel od LMP1 odlišné. Ak nejdete na sto percent, tak sa ovládanie formuly E úplne zmení. Kvalifikácia a preteky sú dva odlišné svety,“ pokračuje Jani.

Ciele nováčika v jeho premiérovej sezóne v FE sú opatrné. „Nemyslím si, že budem môcť okamžite bojovať s ostatnými, vzhľadom na poslednú sezónu Dragonu. Cieľom je zlepšiť tím. Chcem by na pódiu aspoň niekoľkokrát, aj keď to bude veľmi náročná úloha. Som šťastný, že som v Dragone, je to skvelý tím na spoznávanie FE. Dostane ma to do dobrej pozície pred veľkým boomom v nasledujúcich rokoch.“

Zdroj: Autosport.com, foto: Zak Mauger (LAT)