New York: Buemi zdemoloval súperov a získal pole position (VIDEO)

Sébastien Buemi
foto: © FIA Formula E

Pole position v dnešnej New York E-Prix si vybojoval Sébastien Buemi na Nissane, ktorý svojim súperom nedal žiadnu šancu. Švajčiar vyhral s náskokom viac ako štyroch desatín sekundy pred druhým Pascalom Wehrleinom z Mahindry.

Z tretieho miesta vyštartuje Alex Lynn, ktorý v monoposte Jaguar zajazdil fantastické kolo. Vedľa neho uvidíme v druhom rade Daniela Abta na Audi. Dobrú formu BMW potvrdil piatou priečkou Alexander Sims a najpomalším jazdcom v Super Pole bol Sam Bird na Virgine, ktorý obsadil šieste miesto.

Výborný výsledok pre DRAGON dosiahol siedmym miestom José María López, ktorý bol ešte niekoľko sekúnd pred koncom skupinovej časti na šiestej pozícii. Na ôsmej pozícii skončil António Félix da Costa, najrýchlejší muž z prvej kvalifikačnej skupiny. Na deviatom mieste evidujeme Robina Frijnsa na Virgine a prvú desiatku uzavrel obhajca titulu a najväčší ašpirant na zisk majstrovskej trofeje Jean-Éric Vergne na DS TECHEETAH.

Vergnov najväčší súper Lucas di Grassi skončil s monopostom Audi až štrnásty a bude to mať veľmi ťažké. Brazílčan stráca na Francúza v priebežnom poradí 32 bodov a dnes potrebuje toto manko zmazať na minimálne 28 bodov. Prekvapením je dvanásty post pre Toma Dillmanna v aute NIO, ktorý skončil za talentovaným Maximilianom Güntherom vo vozidle DRAGON.

Spomedzi favoritov sklamal Vergnov kolega André Lotterer na šestnástom mieste a lepší výsledok sa očakával aj od trinásteho Mitcha Evansa vo farbách Jaguaru. Na lepší výsledok v kvalifikácii si trúfali istotne aj devätnásty Stoffel Vandoorne z HWA, dvadsiaty Oliver Rowland na Nissane či Jerome d´Ambrosio, ktorý svoju Mahindru doviedol len na posledné mieste na štarte.

 

Výsledky kvalifikácie pred New York E-Prix

#

piloti

tím

čas

1. SP

Sébastien Buemi

Nissan e.dams

1:10,188

2. SP

Pascal Wehrlein

Mahindra Racing

+0,412

3. SP

Alex Lynn

Panasonic Jaguar Racing

+0,508

4. SP

Daniel Abt

Audi Sport Abt Schaeffler

+0,706

5. SP

Alexander Sims

BMW i Andretti Motorsport

+0,711

6. SP

Sam Bird

Envision Virgin Racing

+0,906

7.

José María López

GEOX DRAGON

1:10,836

8.

António Félix da Costa

BMW i Andretti Motorsport

+0,009

9.

Robin Frijns

Envision Virgin Racing

+0,018

10.

Jean-Éric Vergne

DS TECHEETAH

+0,097

11.

Maximilian Günther

GEOX DRAGON

+0,169

12.

Tom Dillmann

NIO

+0,170

13.

Mitch Evans

Panasonic Jaguar Racing

+0,229

14.

Lucas di Grassi

Audi Sport Abt Schaeffler

+0,244

15.

Gary Paffett

HWA RACELAB

+0,259

16.

André Lotterer

DS TECHEETAH

+0,386

17.

Edoardo Mortara

Venturi

+0,490

18.

Oliver Turvey

NIO

+0,577

19.

Stoffel Vandoorne

HWA RACELAB

+0,613

20.

Oliver Rowland

Nissan e.dams

+0,769

21.

Felipe Massa

Venturi

+4,026

22.

Jerome d´Ambrosio

Mahindra Racing

+7,426

New York E-Prix sa začína o 22:00.

 

Priebeh

Prvá skupina priniesla súboj najväčších favoritov na zisk titulu. Najrýchlejším mužom bol síce da Costa, ale oči všetkých sa upriamovali na súboj medzi Vergnomdi Grassim, ktorý vyznel lepšie pre obhajcu titulu.

Druhá skupina poslala na trať pilotov z druhého výkonnostného koša a tí mali výhodu aspoň o čosi čistejšej trate. Využil to predovšetkým Buemi, ktorý sa dostal na čelo, rovnako ako druhý Bird a Abt, ktorý sa posunul na tretie miesto. Do prvej šestky zaručujúcej postup do Super Pole sa predbežne dostal aj Frijns.

Z tretej skupiny sa do prvej šestky prebojovali Wehrlein na tretie a Sims na štvrté miesto. Po tejto skupine bolo jasné, že v Super Pole neuvidíme okrem di Grassiho ani Vergna. Zo záverečnej skupiny sa do Super Pole napokon dostal ešte piaty Lynn.

V Super Pole bol jednoznačne najrýchlejší Buemi, ktorý zvíťazil s náskokom viac ako štyroch desatín sekundy pred Wehrleinom. Tretí skončil Lynn.

TIP: Sledujte nás na Instagrame