New York cez víkend rozhodne o (staronovom) držiteľovi titulu (VIDEO)

foto: © FIA Formula E

New York sa aj tento rok postará o vyvrcholenie sezóny, ktorá je zatiaľ najdramatickejšou a najvyrovnanejšou v krátkej histórii šampionátu. O titule sa zrejme rozhodne medzi Jeanom-Éricom Vergnom a Lucasom di Grassim, jazdcami, ktorí už titul získali. Matematickú šancu má však ešte ďalších šesť pretekárov.

Slovenskí fanúšikovia sa musia vyrovnať so šesťhodinovým časovým posunom, ktorý ale z nášho hľadiska nie je nijako zásadný. Dianie v New Yorku sa začne krátko popoludní nášho času a obe E-Prix odštartujú o desiatej večer.

Okruh

Okruh v Brooklyne prešiel od minuloročných pretekov miernymi zmenami. Boxová ulička i štartová rovinka boli premiestnené. Prvá zákruta je bývalou šiestou, kým predošlá úvodná zákruta je v novej verzii až desiata. Dĺžka trate bola skrátená asi o 50 metrov na 2,31 km. Piloti veria, že v New Yorku to bude s predbiehaním lepšie ako na väčšine iných tratí.

Minuloročná špecifikácia trate:

foto: © FIA Formula E

Terajšia verzia okruhu:

História

Najúspešnejším pilotom v New Yorku je zatiaľ Sam Bird, ktorý v monoposte Virgin vyhral obe E-Prix počas premiérového podujatia v roku 2017. Jedno víťazstvo a jedno druhé miesto majú na konte aktuálni rivali v boji o titul Vergne a di Grassi. Druhé a tretie miesta z vlaňajška svietia pri mene Daniela Abta. Z pódia sa v predošlých dvoch dvojitých pretekoch za veľkou mlákou tešili aj Stéphane Sarrazin, Felix Rosenqvist, Nick Heidfeld a  Sébastien Buemi. Práve Buemimu sa zatiaľ najviac darilo v kvalifikácii, keď získal vlani obe pole positions. Po jednej si v roku 2017 uchmatli Alex Lynn a Bird.

 

Aktuálne poradie

Lídrom priebežného poradia je Vergne, ktorý má 32-bodový náskok pred di Grassim. Ďalších jedenásť bodov stráca Mitch Evans a s minimálnou stratou nasleduje Vergnov kolega André Lotterer. Matematickú šancu na zisk titulu majú ešte aj António Félix da Costa, Robin Frijns, BuemiAbt.

Medzi tímami je okruh kandidátov na zisk titulu omnoho menší. Až 43-bodový náskok má na čele DS TECHEETAH pred druhým Audi, ktoré sa vlani vo vzájomnom súboji týchto tímov radoval zo zisku titulu. O všetkom napokon rozhodli dva body, čo len zvýrazňuje nesmiernu vyrovnanosť šampionátu. Na tretej pozícii figuruje Virgin.

 

Harmonogram New York E-Prix

sobota

13:30

prvý meraný tréning

16:00

druhý meraný tréning

17:45

kvalifikácia

22:00

New York E-Prix (45´ + 1 kolo)

nedeľa

15:00

meraný tréning

17:45

kvalifikácia

22:00

New York E-Prix (45´ + 1 kolo)

TIP: Sledujte nás na Instagrame