New York, New York alebo kto ustúpi americkej metropole?

New YorkFormula E by mohla zavítať do New Yorku už počas tretej sezóny. Šéf série Alejandro Agag označil americké veľkomesto ako jednu z viacerých možných destinácií, do ktorých sa chystá elektrická súťaž. Španiel navštívi Spojené štáty ešte tento mesiac. Je to jedna z plánovaných ciest v rámci jeho celosvetovom turné, ktorého súčasťou je aj Blízky Východ a Ázia. Šéf série chce po rokovaniach uzavrieť kalendár pre sezónu 2016/17.

„Mojím snom sú preteky v New Yorku,“ prezradil Agag. „Veľmi aktívne pracujeme na pláne tamojších pretekov. Možno by som ich mohol umiestniť na koniec sezóny. Bude to náročné, ale nie je to úplne nemožné s ohľadom na tretí ročník. Je ešte veľmi skoro, ale naozaj potrebujeme odštartovať náš výber už teraz. Máme dobrú a zaujímavý zostavu.“

Počas minulého roka sa vážne diskutovalo o potenciálnych pretekoch v Kanade, Austrálii a vo Švajčiarsku, vrátane decembrového alebo januárového podujatia na Blízkom Východe. Predstavitelia šampionátu chcú rozšíriť počet ePrix zo súčasných desať na maximálne dvanásť.

„Jedno alebo dve podujatia vypadnú – žiaľ, nie je jasné, či budeme pokračovať v Punta del Este,“ pokračuje Agag. „Chodím tam rád. Mali sme zopár rokovaní, ale Punta je hlavným kandidátom (na vypadnutie; pozn. red.). Musíme myslieť aj na Peking. Prikláňam sa k jeho zotrvaniu. Uprednostňovanie kľúčových trhov je vcelku zmysluplné.“

Vtáčie hniezdo - PekingPráve Peking otvoril prvé dve sezóny. Veľmi silným kandidátom na otváracie preteky tretej sezóny je Kanada. O zotrvaní čínskej metropoly na pozícii úvodnej ePrix sezóny rozhodne aj počasie, pretože by mala zaplniť miesto v kalendári ešte pred avizovaným podujatím v Hongkongu, ktoré je naplánované na 9. október.

„Ak si Peking ponecháme, tak práve on otvorí sezónu,“ vysvetľuje Agag. „Minulý rok sme ho museli presunúť na neskorší termín a boli sme veľmi blízko k zrušeniu. Mali sme obrovské šťastie, že tam bolo dobré počasie. Víkend pred pretekmi bol katastrofálny a víkend po nich priniesol sneženie. Nechceme tam ísť v októbri. Naozaj ho chceme v septembri. To je jediný možný priestor.“

Ak by tretia sezóna odštartovala v septembri, tímy by mali na mimosezónnu prípravu menej ako tri mesiace. Agag potvrdzuje, že táto situácia nie je ideálna, ale budúce sezóny by sa mali začať až v decembri, čím by sa natiahla prestávka medzi sezónami.

„Uprednostňujem posunutie štartu šampionátu späť na november alebo december. Súťažilo by sa do júna alebo až júla, tak ako počas tohto ročníka, čo vyhovuje všetkým. Tým by boli podujatia bližšie pri sebe. Pre tento rok je posunutie nemožné, ale štvrtá sezóna by sa mala začať neskôr,“ dodal šéf Formuly E.

Zdroj: Autosport, foto: OnlineColleges.com, PrideAdjusters.com, FIAFormulaE.com

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *