Niektorí piloti zrejme vynechajú preteky Formuly E kvôli DTM a WEC

piloti - Hongkong - loď

Termínové kolízie, ktorým je Formula E v tejto dobe vystavená, sa zrejme nezaobídu bez „bolestivých“ zásahov. Tie by sa mohli prejaviť v aprílových, májových a júlových pretekoch. Podľa portálu Current E, ktorý sa odvoláva na nemenovaný zdroj, by chýbajúcich pilotov nemuselo byť málo. Povinnosti jazdcov v súvislosti s WEC sú dlhšie známe, menej sa však hovorí o sérii DTM, ktorá si takisto vyžiada svoje „obete“.

Počas prvých dvoch sezón sa Formula E snažila zabrániť kolíziám, ktorých výsledkom by boli absencie pretekárov v ktorejkoľvek sérii. Ako niekoľkokrát potvrdil šéf elektrickej série Alejandro Agag, existovala džentlmenská dohoda s WEC o vyhýbaní sa totožným termínom. Čím viac však Formula E rastie, tým náročnejšie je predchádzať takýmto kolíziám. Prvým problémom je predsezónny prológ WEC v Monze, ktorý sa bije s Mexiko City ePrix. Väčším problémom sú však preteky vytrvalostnej série na Nürburgringu, pretože sú v rovnakom čase ako dvojitá New York ePrix, ktorá má byť jedným z vrcholov sezóny.

Dnes bolo potvrdené, že pilot stajne Venturi Maro Engel bude v sezóne 2017 jazdiť za Mercedes v DTM. Továrenský jazdec nemeckého konštruktéra nahradil v monackom tíme Mika Conwaya. Hovorí sa, že za touto výmenou je sponzor stajne ZF, ktorý chce vo vozidle nemeckého pretekára. Engel by mal podľa spomínaného zdroja uprednostniť DTM pred povinnosťami v FE, čo zrejme znamená jeho absenciu v Paríži a Bruseli. Podobne by na tom mal byť aj Loic Duval jazdiaci za Faraday Future Dragon Racing. Francúz je továrenským pretekárom Audi.

Zoznam ohrozených

Dátum

Formula E

Kolízne preteky

Jazdci

2. apríl

Mexiko City

Monza (WEC)

Sébastien Buemi
Sam Bird
José María López
Nelson Piquet ml.
Nico Prost
Adam Carroll

21. máj

Paríž

Lausitzring (DTM)

Maro Engel
Loic Duval

2. júl

Brusel

Norisring (DTM)

Maro Engel
Loic Duval

16. júl

New York City

Nürburgring WEC

Sébastien Buemi
Sam Bird
José María López
Nelson Piquet ml.
Nico Prost
Adam Carroll

Väčšina z pilotov sa ešte nevyjadrila, ktorú zo sérii počas inkriminovaných dátumov uprednostní. Je pravdepodobné, že obhajca titulu Sébastien Buemi vynechá kvôli zmluve s Toyotou dvojité preteky v New Yorku, ale stihnúť by mal Mexiko City ePrix – aj keď za náročných podmienok.

Jednotlivé výpadky by tak mali poskytnúť priestor pre rezervných jazdcov. Jaguar by v prípade neúčasti jedného z dvojice Mitch Evans – Adam Carroll mohol využiť služby Ho-Pina Tunga. Tím DS Virgin Racing len nedávno predstavil rezervného jazdca Alexa Lynna, ktorý môže nahradiť jedného z dvojice Sam Bird – José María López. V neposlednom rade netreba zabúdať na Estebana Gutiérreza, ktorý by sa mal predstaviť v Mexiku a New Yorku.

Zdroj: Current-E.com, foto: Adam Warner (LAT)