Nissan atakoval pódium zásluhou Rowlanda, Buemi s poruchou, kolíziou a trestom

Oliver Rowland
foto: Formula E

Tím Nissan e.dams predviedol v dvojitých pretekoch v saudskoarabskom Rijáde dobrý výkon a najmä Oliver Rowland mal zisk pódia na dosah. Naopak, Sébastien Buemi sa potýkal so smolou.

Britský pilot v otváracích piatkových pretekoch skončil po štarte z ôsmeho miesta na štvrtej pozícii. V sobotu predviedol skvelú jazdu, keď sa zo šestnástej priečky na štarte posunul na konečnú piatu. „Moje kvalifikačné výsledky neboli také, aké som si predstavoval. Počas oboch dní som bol v prvej kvalifikačnej skupine, čo bolo náročné. Som však veľmi spokojný so svojím autom.“

„Dokázal som sa s ním počas oboch dní prebojovať dopredu a úspešne som sa vyhýbal problémom. Istotne by som sa rád pokúsil o pódium, ale kým nedokážeme vyriešiť kvalifikáciu, tak to takto zrejme bude. Bol to tvrdý súboj, ale užil som si oba dni a už sa neviem dočkať tretích pretekov,“ dodal Rowland, ktorý je v priebežnom poradí na štvrtom mieste.

BMW po treste prišlo o double, Mercedes opäť na pódiu! (Video)

Buemi mal v piatok problémy s elektronikou a preteky nedokončil. V sobotu to bolo z jeho strany o čosi lepšie, ale po kolízii s Antóniom Félixom da Costom a následnom treste od vedenia pretekov obsadil až dvanáste miesto. V čase kolízie bol druhý za lídrom a neskorším víťazom Alexandrom Simsom z BMW. Švajčiar je tak zatiaľ po dvoch pretekoch bez bodu na priebežnej dvadsiatej priečke.

„Žiaľ, tento víkend neprebehol podľa mojich plánov. Kvalifikácia a štart z prvého radu počas druhých pretekov bol potešiteľný, ale dostal som sa do hodín a to znamenalo koniec. Preteky Formuly E sú veľmi krátke, preto sa po prepade prebojováva späť len veľmi ťažko. Som sklamaný, ale naše auto je rýchle a ja sa sústredím na toto pozitívum. Teraz sa potrebujeme zamerať na to, aby sme rýchlosť dokázali začiatkom roka v Čile premeniť na dobrý výsledok,“ dodal šampión z roku 2016.

Buemi sa v Rijáde sťažoval na umiestnenie aktivačnej zóny útočného režimu. Podľa neho sa aj tento faktor podpísal pod kolíziu s da Costom. Tejto téme sme sa venovali v nasledujúcom článku:

Nahnevaný Buemi kritizoval aktivačnú zónu, da Costa sa bráni (Video)

 

Nissanu patrí po úvodných dvoch pretekoch priebežná piata pozícia medzi tímami. „Úroveň súťaže vo Formule E výrazne stúpla. Počas každého kola to bol neustály boj,“ zhodnotil športový riaditeľ Nissanu Michael Carcamo. „Nedosiahli sme výsledok, o aký sme sa snažili, ale vzali sme si z víkendu pozitíva v podobe skvelej kvalifikácie a rýchlosti v pretekoch. Séb mal nesmiernu smolu, keďže utrpel náraz zozadu. V tej chvíli bol druhý. Oliver predviedol veľmi sľubné výkony.“

Šéf tímu Grégory Driot absolvoval v Rijáde prvú dvojicu pretekov v tejto funkcii, ktorú prevzal po zosnulom otcovi Jeanovi-Paulovi. „Do ďalších pretekov máme nejaký priestor a budeme dôsledne analyzovať všetky údaje zozbierané počas otváracieho víkendu sezóny. Budeme pracovať na ďalších zlepšeniach. Nissan vlani v Čile získal svoju prvú pole position vo Formule E a tento výsledok by sme chceli v januári zopakovať.“

Michael Carcamo
foto: Formula E