Nissan pri premiére vo Formule E nesklamal, bodovali Buemi i Rowland

Sébastien Buemi
foto: © FIA Formula E

Nissan e.dams zahájil svoje pôsobenie vo Formule E pozitívnym výsledkom. Prvý japonský konštruktér si zásluhou Sébastiena Buemiho a Olivera Rowlanda vybojoval v Rijáde šieste a siedme miesto.

Sobotné počasie prinieslo zmenu programu a v núdzovom kvalifikačnom formáte si tretie miesto na štarte vybojoval Buemi. V pretekoch skončil šiesty. „Mal som skvelý štart a v prvej zákrute som bol druhý. Potom som však začal strácať pevnú pôdu pod nohami a nemal som potrebnú rýchlosť. Koncept útočného módu je ošemetný, pretože aktivácia vás stojí mnoho času, ale potom príde odmena.“

„V cieli sme prišli o niekoľko miest, pretože sme útočný mód neaktivovali v správnom čase. Boli to náročné preteky, pretože po daždi sme nemali potrebnú priľnavosť. Keď ste v druhej zákrute na druhom mieste, tak je normálne, že po šiestej pozícii cítite mierne sklamanie. Pozrieme sa na to, zapracujeme na tom a uvidíme, ako sa nám bude dariť v Marrákeši,“ dodal šampión zo sezóny 2015/16.

Rijád E-Prix: Strhujúce prvé preteky sezóny vyhral da Costa na BMW! (video)

Kvázi nováčik Rowland sa na konečnú siedmu pozíciu v pretekoch prebíjal zo štrnástej pozície na štartovom rošte. „Štart bol poriadne hektický a išlo v ňom o veľa. Počas celých pretekov som mal dobrú rýchlosť. Som spokojný so siedmym miestom pre Nissan e.dams. Na preteky som sa pripravoval v simulátore, ale akcia na trati je náročnejšia, pretože okolo vás sú ľudia, ktorí bojujú v každom kole.“

„Keď nazbieram viac pretekárskych kilometrov, tak sa budem cítiť prirodzenejšie a budem sa môcť koncentrovať na detaily, ktoré nám pomôžu. Bol to bláznivý deň najmä kvôli počasiu. Nikto nevedel, čo môžeme očakávať. Celý tím však odviedol skvelú prácu,“ neskrýval radosť Brit, ktorý svoje prvé preteky Formuly E absolvoval ešte v druhej sezóne vo farbách Mahindry. Vtedy nahradil zraneného Nicka Heidfelda, ktorý mal problémy so zápästím.

Oliver Rowland
foto: © FIA Formula E

Šéf tímu Jean-Paul Driot bol po dvojitých bodoch spokojný: „Do piatej sezóny vstupujeme s mnohými novými parametrami. Nové auto, nová pohonná jednotka, ktorú sme vyvinuli s Nissanom. Je pekné mať hneď na začiatku obe autá na bodoch. Počas kvalifikácie podal Sébastien veľmi dobrý výkon a skončil tretí. Oliver v podstate okamžite ukázal, že bude schopný bojov o tie najlepšie priečky v kvalifikáciách.“

„Po viac ako dvojročnom plánovaní a budovaní nášho programu pre Formulu E sme všetci veľmi hrdí, pretože v prvých pretekoch sme dosiahli dobrý výsledok. Šieste a siedme miesto je pri debute skvelý rezultát. Vieme, kde sa potrebujeme zlepšiť. Budeme na tom tvrdo pracovať pred ďalšími pretekmi v Marrákeši. Verili sme, že Formula E bude skvelou platformou pre predvedenie projektu Nissan Intelligent Mobility. Teraz sa ešte viac tešíme na ďalšie podujatia,“ prezradil športový riaditeľ Nissanu Michael Carcamo.

Nissan podľa portálu e-racing365.com získal inžiniersku posilu z tímu Toyota Gazoo Racing. Alfonso Calabia predtým spolupracoval s Buemim vo WEC a teraz by sa mal k tímu oficiálne pripojiť začiatku budúceho roka.