Nissan rieši situáciu okolo Albona, záujem o jeho miesto má zhruba 20 pilotov

foto: Nissan

Nissan si vstup do Formuly E predstavoval zrejme inak. Nová sezóna sa síce ešte nezačala, ale predsezónne testy dopadli rozpačito.

Môže za to situácia okolo Alexandra Albona, ktorý sa mal stať novým pilotom tímu po boku bývalého šampióna Sébastiena Buemiho. Všetko sa zdalo byť v poriadku, lenže Albon dostal tesne pred štartom testov vo Valencii ponuku z tímu F1 Toro Rosso a v kokpite Gen2 sa ani neukázal. Tím tak počas prvých dvoch dní vyslal na okruh iba Buemiho a narýchlo kontaktoval Olivera Rowlanda, ktorý zamestnal druhý monopost aspoň počas posledného testovacieho dňa.

Šéf tímu Jean-Paul Driot netajil obrovské rozčarovanie, ktoré potvrdil pre Autosport. „Vo vnútri DAMS a tímu Nissan e.dams sme veľmi frustrovaní, pretože pokiaľ ide o Formulu 2, tak sme Albonovi finančne veľmi pomohli. Dali sme mu dobré auto. Rok predtým mal iné vozidlo, s ktorým nepodával dobré výkony. Dokázal nám, že je veľmi rýchly, o čom som nikdy nepochyboval.“

„Vo Formule E sme mu ponúkli trojročný kontrakt a zrazu je všetko preč. Pomohli sme mu, aby zažiaril a vytvoril si dobrý imidž. Z ničoho nič sa objavil Helmut Marko a povedal, že ho chce mať v aute. Ak sa opýtate slepca, či chce vidieť, poznáte odpoveď. Keď spolu hovorili o F1, čo je sen každého jazdca, tak sme takisto vedeli, čo odpovie,“ pokračuje Francúz.

VIDEO: Nissan sa vo Valencii trápil s poruchami, pozrite si video zo zákulisia testov

Driot sa však mladého jazdca nechce len tak vzdať. „Rokujeme s Toro Rosso. Nissan má špičkový manažment, ktorý nie je veľmi šťastný. Viete si to predstaviť. Sú nespokojní, pretože s ním podpísali zmluvu na tri roky. Snažíme sa však dospieť k nejakému riešeniu. Čo môžete robiť, keď máte jazdca, ktorý za vás nechce jazdiť? Máme však kontrakt a ten je jasný. Zatiaľ nie je nič vyriešené, preto sme do auta posadili Olivera Rowlanda, kvázi tretieho pilota. Uvidíme, ako sa to vyvinie. Spoločne s Toro Rosso sa snažíme nájsť riešenie, ktoré bude pre všetkých najlepšie.“

Nissan má plnú hlavu starostí a a obzerá sa po možnej náhrade. „Záujem prejavilo veľmi veľa pilotov. Nemohol som tomu uveriť. Piloti, ktorí volali, posielali e-maily. Keby som prezradil mená, tak by ste boli ohromení. Neuveriteľné. Boli sme v kontakte s 15 až 20 jazdcami,“ prezradil šéf tímu pre Autosport.

Šancu na zisk pretekárskeho miesta má aj spomínaný Rowland. „Je to možné, pretože o ňom tak či onak uvažujeme ako o treťom pilotovi. Poznáme ho z našich spoločných čias vo Formule 2, keď tam pôsobil spoločne so Charlesom Leclercom. Vyhral tri podujatia a získal niekoľko pole positions. Poznáme ho aj preto, že bol v šampionáte Formula Renualt 3.5,“ dodal Driot.

foto: Nissan