Nissan v San-ja s prvým pódiom vo Formule E vďaka nováčikovi Rowlandovi

Oliver Rowland
foto: © FIA Formula E

Nissan sa dočkal svojho premiérového pódiového umiestnenia vo Formule E, o ktoré sa postaral Oliver Rowland. Nováčik vo farbách japonského konštruktéra skončil v San-ja na druhom mieste za víťazom Jeanom-Éricom Vergnom.

Rowland ešte predtým vyhral tréning a následne svoju prvú kvalifikáciu, z čoho mal veľkú radosť: „Získať pole position medzi 22 jazdcami na tejto úrovni je veľká vec. Možno je to pre mňa tá najväčšia udalosť, pretože musíte byť v tom jednom kole najlepší. Nemáte príliš veľa možností.“

Rodák z Barnsley štartoval z prvého miesta. V pretekoch si počínal veľmi dobre, no v jednej chvíli neustrážil atak Vergna, ktorý sa dostal pred neho, čo sa neskôr ukázalo ako rozhodujúci moment v boji o triumf. „Na jednej strane som šťastný, na druhej trochu sklamaný. Mal som dobrú príležitosť. JEV odviedol dobrú prácu. Prekvapil ma, aj keď som vedel, že sa o to v istom bode pokúsi.“

„S pódiom som však, samozrejme, veľmi spokojný. Chvíľu to trvalo. V Mexiku som oň prišiel a v Hongkongu som bol takisto vo vedení. Tri veľmi náročné podujatia som nedokončil, takže je pekné získať opäť zopár bodov. Veľmi som sa trápil a vedel som, že keby som sa začal prepadávať, tak by si všetci mysleli, že som pomalý a využili by energiu, aby sa predo mňa dostali. Vedel som, že sa nemôžem príliš posúvať dozadu a bol som na hrane. Dodržiaval som pravidlá, ale bol som na hrane. Musel som byť agresívny,“ dodal dvanásty muž priebežného poradia.

Návrat k pretekom v San-ja:

VIDEO: Premiérové preteky v San-ja vyhral pre domáci tím obhajca titulu Vergne

Oliver Rowland
foto: © FIA Formula E

Sébastien Buemi predviedol skvelý výkon. Po triumfe v tréningu a po štarte z boxov, kam ho po nezrovnalostiach s brzdami poslali komisári, prišiel do cieľa na šiestom mieste. Po dodatočnom treste, ktorému sa venujeme o pár riadkov nižšie, skončil ôsmy. „Moja rýchlosť bola veľmi dobrá, ale štart zozadu je vždy náročný. Nielenže som štartoval z boxov, ale nedovolili mi odísť, kým neprešlo posledné auto, takže to bola dlhá cesta. Pre Nissan je skvelé, že sme prvýkrát na pódiu. Oliver dnes odviedol excelentnú prácu. Je dobré, že tím má dvoch konkurencieschopných pretekárov.“

Nissan opäť ukázal svoju silu a po predchádzajúcej smole a chybách sa konečne dočkal zaslúženého úspechu. „V niekoľkých posledných pretekoch sme k tomu mali blízko, ale až teraz to prichádza a je to veľká odmena pre celý tím. V šiestich pretekoch máme šesť rôznych víťazov. Formula E je bezpochyby jednou z najnáročnejších kategórií na svete. Získali sme prvé pódium a priblížili sme sa k najvyššiemu stupňu. Vieme, že to bude veľmi náročné. Obaja naši jazdci odviedli v rýchlych autách brilantnú prácu,“ povedal športový riaditeľ Nissanu Michael Carcamo.

Šťastný po pretekoch bol aj šéf stajne Jean-Paul Driot. „Na Olivera som veľmi hrdý. Je to jeho nováčikovská sezóna a každým víkendom sa zlepšuje. Získali sme množstvo bodov, ale chceli sme ešte viac. Sébastien mal dobrú rýchlosť na to, aby bojoval o víťazstvo. Jeho priebojnosť naprieč celým poľom bola skutočné pôsobivá.“ Nissanu patrí priebežne siedme miesto.

Sébastien Buemi
foto: © FIA Formula E
Čo sa vlastne udialo s Buemiho autom?

Švajčiar postúpil do Super Pole, kde však svoje rýchle kolo nezvládol a narazil do bariér. Štartovať tak mal z piateho miesta, lenže komisári po kvalifikácii kontrolovali jeho auto a pre nezrovnalosti s brzdami ho diskvalifikovali. Navyše, nemohol sa postaviť na štartovú rovinku, štartovať musel z boxov. Celý proces sa však neprimerane natiahol a tím mal čo robiť, aby stihol pripraviť auto.

„Moje auto veľmi dlho prešetrovali a nedovolili mi nabiť batériu, takže tá nebola nabitá, a ja som nemohol vyjsť na štartový rošt. Prišlo mi to neférové. Chápem, že auto bolo prehľadávané, ale aspoň nám mohli dovoliť nabíjať. Keď mi to nakoniec povolili, tak bola boxová ulička uzavretá a bolo po všetkom. Musel som štartovať z nej, čo vlastne ani je boxová ulička. Je to ešte ďalej, pretože na tejto trati je umiestnená na vjazde do desiatej zákruty. Bolo to naozaj neférové,“ povedal Buemi pre Autosport.

Buemi vinníkom nehody medzi Frijnsom a di Grassim

Aby toho nebolo málo, Buemi inkasoval po pretekoch dodatočný desaťsekundový trest za spôsobenie nehody s Robinom Frijnsom a Lucasom di Grassim. Brazílčan po pretekoch išiel takpovediac vyskočiť z kože a zo všetkého obviňoval Frijnsa z Virginu. Na vine bol však Buemi, ktorý do Holanďana zozadu narazil a ten bol vystrelený do vozidla Audi. „Ja som sa niekoľko kôl snažil predbehnúť Frijnsa a v tej chvíli sa mi otvoril priestor. Samozrejme, že som sa doň chcel dostať. On si to však všimol a vrátil sa tam. Bolo už však neskoro.“

Frijns a di Grassi po nehode zúrili:

VIDEO: Audi v Číne zachraňoval Abt, zostrelený di Grassi vynadal Frijnsovi