Nová sezóna sa pre tím Venturi začala zle, Massa s dodatočným trestom (video)

Felipe Massa
foto: © FIA Formula E

Otváracie preteky piatej sezóny v Rijáde boli nočnou morou pre monackú stajňu Venturi. Felipe Massa skončil po treste sedemnásty, Edoardo Mortara prišiel do cieľa so stratou jedného kola na devätnástom mieste.

Švajčiarovi s talianskym pasom kvalifikácia vôbec nevyšla, keď dosiahol až šestnásty najlepší čas. Nováčik Massa skončil ešte o tri priečky nižšie. Po viacerých penalizáciách pre ich súperov sa však Massa posunul na dvanáste a Mortara na trináste miesto.

Už v prvom kole mal Mortara nemalé problémy s brzdami, kvôli ktorým skončil v bariére. Dokázal pokračovať, musel sa však vyrovnať s mankom jedného kola. Švajčiar sa snažil zo všetkých síl až do konca pretekov o zmazanie svojej straty. Stačilo to však len na konečné devätnáste miesto. „Celý deň som mal smolu. S poruchou bŕzd som robil, čo sa len dalo. V ďalších týždňoch budeme pracovať na odstránení týchto problémov.“

Rijád E-Prix: Strhujúce prvé preteky sezóny vyhral da Costa na BMW! (video)

„Jedným z veľkých plusov bola rýchlosť v zákrutách. Zdalo sa mi, že som omnoho rýchlejší ako ostatní okolo mňa. Ak vyriešime naše problémy, tak sme schopní bojovať o vrchné priečky tabuľky. Aj keď je elektronické brzdenie ľahšie, tak máme v kokpite čo robiť, pretože neustále sledujeme displej. V každej zákrute sa zameriavame na spotrebu energie a teploty,“ dodal Mortara.

Massa mal štart ako zo sna a za krátky čas získal dve pozície. V prvej tretine bol Brazílčan desiaty a po skvelých manévroch sa prepracoval až na ôsme miesto. Všetko vyzeralo pre pilota Venturi fajn, lenže prišiel trest v podobe prejazdu boxovou uličkou za prekročenie maximálneho povoleného výkonu. Do cieľa tak prišiel na pätnástom mieste. Po pretekoch dostal ďalšiu 30-skundovú penalizáciu za prekročenie maximálneho výkonu pri použití FanBoostu a v klasifikačnej listine sa posunul na sedemnáste miesto.

„V aute som sa pri mojich prvých pretekoch Formuly E cítil veľmi dobre. Som spokojný so stratégiou a s mojimi manévrami. Útočný režim som využil v správny čas. Mal som dobrú rýchlosť a zvládal som aj energiu, až do penalizácie. Celkovo som si to užil a ukázal svoj potenciál. Tento víkend sa nám hodil pred ďalšími pretekmi. Chcem bojovať a získavať pre tím dobré výsledky. Čakajú nás skvelé chvíle. Už teraz sa teším do Marrákeša,“ povedal nováčik Massa.

Šéfka stajne Susie Wolffová si uvedomovala, že výsledok pretekov nezodpovedá potenciálu Venturi. „Je férové povedať, že to bol náročný deň najmä kvôli nepredvídateľnému počasiu. Sme na začiatku dlhej cesty. Tím spolupracuje veľmi dobre a učíme sa priebežne.“

Len deň pred otváracími pretekmi v Rijáde stajňa Venturi zahájila partnerstvo s luxusným švajčiarskym výrobcom hodiniek Richard Mille. Zmluva platí do konca sezóny 2020/2021.

foto: © FIA Formula E