Nováčik Dennis spomína na rovesníkov: Giovinazzi, Leclerc, Russell, či Stroll…

Jake Dennis
foto: BMW AG

Jedným z nováčikov Formuly E bude v blížiacom sa ročníku Jake Dennis, ktorý dostal prekvapujúco príležitosť od BMW. Brit sa stane tímovým kolegom Maximiliana Günthera.

V súvislosti s americko-nemeckým tímom sa po odchode Alexandra Simsa do Mahindry spomínalo predovšetkým meno Philippa Enga z DTM. Následne sa však objavili špekulácie o možnom angažovaní Dennisa, ktoré sa napokon preukázali ako podložené. Rozhodujúcu výhodu nadobudol Dennis počas testovania s tímom.

„Bol som veľmi nervózny, cítil som tlak a vedel som, že môžem získať pretekárske miesto. V monoposte som nejazdil od môjho posledného testu F1 v Budapešti v roku 2018 a rok predtým s Carlinom som jazdil vo Formule 3. Musel som si na to opäť zvykať, pričom som toho v tomto roku veľa neodjazdil. Navyše, pri elektrickom monoposte je hlavným faktorom softvér,“ prezradil nováčik pre oficiálny web šampionátu.

BMW nechcelo veľké meno na úkor atmosféry v tíme. Bude z Dennisa druhý Günther?

„Bolo toho treba veľa zistiť, ale robil som si prieskum a hovoril som s niekoľkými jazdcami Formuly E, aby som nazbieral čo najviac informácií. Pokúsil som sa začať džogingovým tempom namiesto chôdze. Nemal som šancu, aby som jazdil hneď rýchlo, ale šlo to tak hladko, ako len mohlo a odjazdil som veľa kôl,“ pokračuje Brit.

„Potom mi zavolali, aby mi odkázali, že test prebehol výborne a že som ich zaujal. Bol to šok a celá vec sa mi zdala neskutočná. Už som pripravený na testy na konci tohto mesiaca. Mám sa čo učiť. Nemyslím si, že mi mnoho ľudí verilo, ale je to fenomenálne a pre mňa ako jazdca je to skvelé povzbudenie,“ priznáva Dennis.

Dvojica Dennis – Günther môže byť pre konkurenciu tvrdým orieškom. „Max bol počas výberového konania po celý čas k dispozícii a ja ho poznám od roku 2015. Počas niekoľkých pretekov sa pripojil k Preme a jazdil po mojom boku. Potom sa naše cesty rozdelili a ja som prešiel k športovým vozidlám. Je to skvelý chalan a veľmi mi pomáhal pri naberaní rýchlosti a čo najrýchlejšom zvykaní si na systémy. Teraz môžeme čo najefektívnejšie pracovať na vývoji auta.“

PODCAST: Tímy sa pripravujú na predsezónne testy vo Valencii, prestupové šumy neutíchajú

„Je skvelé mať dvoch jazdcov, ktorí sa navzájom posúvajú vpred a my sme obaja mladí, hladní a veľmi súťaživí. Tím chcel takýto typ jazdcov a ak my dokážeme priniesť rýchlosť, tak prídu aj skúsenosti. Obaja máme potrebné tempo, o tom som presvedčený. Max to dokázal dvomi vyhratými pretekmi, takže je skvelé mať niekoho, kto je tak nápomocný a odpovedá na moje otázky,“ teší sa nová tvár tímu.

Aj Dennis prešiel postupnými krokmi a počas svojej doterajšej kariéry mal medzi súpermi terajších pilotov F1. „Je to o načasovaní. Ja som mal dostatok šťastia a stal som sa profesionálom, rovnako ako moji rovesníci. Giovinazzi, Leclerc, Russell, Albon a Stroll sú v F1, Felix Rosenqvist je v IndyCar a ja s Nyckom de Vriesom a Maxom sme teraz vo Formule E.“

Aktuálne svetové dianie značne limituje koronavírus, ktorý so sebou okrem vážnych zdravotných problémov prináša aj reštrikcie. „Karanténa to celé sťažuje, ale máme za sebou nejaké dni v simulátore a pred Valenciou máme shakedown. BMW má skvelú pohonnú jednotku a softvér, auto je výborné. Som tu, aby som odviedol solídnu prácu,“ dodal simulátorový jazdec Red Bullu v F1.

Valencia príde pre obavy o dočasnú šikanu, testy tak budú menej relevantné

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *