Nováčikovský tím HWA si vo Valencii zmeral sily so súpermi

foto: © FIA Formula E

Nováčikovský tím HWA RACELAB, ktorý sa stal jedenástym účastníkom piatej sezóny, sa vo Valencii prvýkrát predstavil v konkurencii svojich súperov. Nemecká stajňa sa trápila s očakávanými problémami, ktoré sú u nováčikov v jednotlivých sériách pochopiteľné.

Stoffel Vandoorne dosiahol v kombinovanom poradí po všetkých troch dňoch pätnásty najlepší čas. Jeho kolega Gary Paffet skončil o tri priečky nižšie. V piatok sa vo Vandoornovom aute predstavil Dani Juncadella s 23. najrýchlejším časom.

HWA je zákazníckou stajňou Venturi a od ročníka 2019/20 sa stane továrenským tímom Mercedesu, v ktorého farbách chce Vandoorne bojovať o úspechy. „Uvidíme, ale to je jednoznačne môj cieľ. Myslím si, že tento tím má z pohľadu budúcnosti obrovský potenciál. Je dobré pripojiť sa k nemu hneď na začiatku. Snáď prispejem svojimi skúsenosťami, ktoré stajňa pri vývoji potrebuje. Rád by som bol súčasťou toho všetkého,“ povedal Belgičan pre Autosport.

foto: © FIA Formula E

Možno prekvapivé je jeho tvrdenie, že svoju kariéru nevidí v prostredí F1. „Myslím si, že sa budem plne sústrediť na Formulu E. To je isté. Tu budem jazdiť v budúcej sezóne a chcem tomu venovať moju plnú pozornosť. Ale ktovie? Je trochu priskoro. Myslím si, že nejakým spôsobom by som mohol byť spojený s F1, ale v tejto chvíli neviem ako.“

„Vo Formule E plánujem zotrvať dlho. Keď som podpisoval zmluvu s HWA, vedel som, že je to talentovaný tím. Dokázal to v mnohých sériách. Je tu mnoho pilotov s kombinovanými programami. Mojou prioritou bude Formula E, takže sa nezdá, že by bol na obzore druhý program, uvidíme,“ dodal Vandoorne.

Nováčikom série je aj čerstvý dvojnásobný šampión DTM Paffett, ktorý si myslí, že vo Formule E mu jeho predchádzajúce úspechy nič nezaručujú. „Moje skúsenosti mi istotne pomôžu, ale medzi DTM a Formulou E je obrovský rozdiel. So Stoffelom sme spolu strávili len zopár testovacích dní, takže sa zatiaľ príliš nepoznáme. Má však skvelý prístup a je veľmi talentovaný. Obaja sa musíme učiť nielen o aute, ale o celej Formule E, o formáte pretekov a o pravidlách.“

Čo ukázali oficiálne predsezónne testy vo Valencii?