Novú sezónu Formuly E odštartujú atraktívne nočné preteky v Rijáde! (Video+Harmonogram)

zdroj: Formula E

Už v piatok odštartuje nová sezóna Formuly E. Otváracie preteky hostí po roku opäť saudskoarabský Rijád. Takto vyzerá dnešný, piatkový a sobotný harmonogram.

Elektrický kolotoč sa do Rijádu vracia tretíkrát. Aj keď ide opäť o otváracie preteky sezóny, pôvodne to tak nemalo byť. Tento titul malo mať čílske Santiago, ktoré však vinou pandémie dostalo júnový termín – predbežne.

Po minulé roky jestvovali náznaky, že práve Rijád by mohol hostiť vôbec prvé nočné preteky tohto šampionátu. Vlani sa od tejto myšlienky upustilo, pretože organizátori nedokázali zabezpečiť dostatok elektrickej energie pre osvetlenie trate. Problém nebol v samotnej elektrine, ale v tom, že na osvetlenie musela byť využitá iba energia získaná z udržateľných zdrojov. Tentoraz sa však vývoj posunul opäť dopredu a vďaka tomu sa môžeme tešiť na atraktívne preteky na okruhu s umelým osvetlením.

Kde sledovať otváracie podujatie sezóny?

Formula E zostáva aj naďalej na obrazovkách Eurosportu. V tejto súvislosti bol hosťom nášho najnovšieho podcastu komentátor Formuly E na Eurosporte Zdeněk Míka.

PODCAST: Nová sezóna Formuly E štartuje v piatok, takto ju vidí komentátor Eurosportu Zdeněk Míka

Komu Rijád „sedí“ najviac?

Premiérové preteky v Rijáde vyhral vtedajší pilot BMW António Félix da Costa, ktorý v novej sezóne obhajuje titul. Vlani hostila saudskoarabská metropola dvojitú E-Prix. Prvé preteky získal pre Virgin Sam Bird, ktorý je novým pilotom Jaguaru. V druhých dominoval niekdajší da Costov kolega z BMW Alexander Sims, ktorý v novej sezóne háji farby Mahindry. Zaujímavé sú aj druhé a tretie miesto z vlaňajška v podaní Stoffela Vandoorna na Mercedese.

Zatiaľ najúspešnejším pilotom rijádskej kvalifikácie je s dvomi pole positions Sims, jednu má na konte da Costa. Najrýchlejšie kolá si po jednom rozdelili André Lotterer, Mitch Evans a opäť da Costa. Pozrite si najlepšie momenty z doterajších pretekov v Rijáde.

Okruh

Na pilotov čaká mierne zmenený okruh, keďže organizátori sa rozhodli zľahka upraviť niektoré zákruty. Podľa pretekárov ide o jednu z najnáročnejších tratí v kalendári, ktorá ponúka iba jednu možnú pretekársku stopu. Prvá časť sa vyznačuje sériou tiahlych a úzkych zákrut, kým druhá časť ponúka viaceré možnosti na predbiehanie. Niektoré zmeny boli uplatnené takpovediac na poslednú chvíľu, podrobnejšie sme sa im venovali v tomto článku.

foto: Formula E

 

Harmonogram dvojitej Rijád E-Prix

štvrtok

16:15 – 17:00

prvý meraný tréning

piatok

12:00 – 12:30

druhý meraný tréning

14:00 – 15:00

kvalifikácia a Super Pole

18:03

preteky (45 minút + 1 kolo)

sobota

11:45 – 12:30

tretí meraný tréning

14:00 – 15:00

kvalifikácia a Super Pole

18:03

preteky (45 minút + 1 kolo)

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *