Nový líder Bird prijal trest za kolíziu s Lottererom, Virgin vedie medzi tímami

Sam Bird
foto: © FIA Formula E

Nedeľné preteky v Hongkongu priniesli veľkú drámu predovšetkým v posledných dvoch kolách. Ako prvý prišiel do cieľa Sam Bird, lenže Brit bol po niekoľkých hodinách potrestaný za kontroverzný súboj s Andrém Lottererom.

Bird jazdil dlho na druhom mieste za lídrom Lottererom. Bolo zrejmé, že ak sa v pretekoch nič nepredvídané nestane, tak sa o víťazstvo pobijú oni dvaja. Bird skúšal všeličo možné, jeho súper vo farbách DS TECHEETAH sa však urputne bránil. Napokon pri jednom zo súbojov došlo ku kontaktu, keď Bird zozadu narazil do Lotterera. Ten dostal takmer okamžite defekt a napokon klesol až na nebodované štrnáste miesto. Bird bol na pódiu korunovaný za víťaza, ale aj na výraze jeho tváre bolo zrejmé, že očakáva trest.

Návrat k pretekom:

VIDEO: Bird prišiel o víťazstvo v Hongkongu, Mortara sa postaral o prvý triumf pre Venturi!

Ten napokon aj prišiel. Pilot Virginu dostal päťsekundový časový trest a klesol na šieste miesto. Ešte počas tlačovej konferencie po pretekoch, keď nebolo jasné, či dostane trest, povedal, že takýto druh víťazstva ho v žiadnom prípade neteší. „To, čo s stalo, bolo extrémne nešťastné a prial by som si, aby André preteky dokončil. Dvere boli zavreté. Zrazu som zbadal priestor a chcel som sa doň dostať. On to však opäť zavrel a ja som nemal kam ísť. Tak či onak to boli skvelé preteky.“

Po treste sa Bird ešte raz postavil pred novinárov. „Samozrejme, že je škoda, že sa preteky skončili takto, ale akceptujem rozhodnutie komisárov. S tímom sme získali dobrú porciu bodov, najmä po náročnej kvalifikácii. Vieme, že máme rýchlosť na to, aby sme bojovali o čelo. Preto si veríme. Teraz sa opäť zoskupíme, hodíme to za hlavu a v San-ja do toho dáme všetko,“ dodal pilot zákazníckeho tímu Audi, ktorý je o jeden jediný bod lídrom priebežného poradia.

Robin Frijns
foto: © FIA Formula E
Paradox: Trest pre Birda znamenal pódium pre Frijnsa

Vydarené preteky má za sebou Robin Frijns, ktorý sa možno potichúčky ako jediný z tímu tak trochu mohol tešiť z Birdovho trestu. Vďaka nemu sa totiž posunul zo štvrtého miesta na pódium. V prvej trojke tak skončil v tejto sezóne už dvakrát. Medzi pilotmi je celkovo šiesty. „Bol to zvláštny deň, keďže podmienky sa neustále menili. V kvalifikácii sme mali smolu kvôli dažďu. Správne som však využil útočný režim, vďaka čomu som sa posunul dopredu. Získali sme množstvo cenných bodov.“

Virgin sa aj napriek strate víťazstva posunul na čelo priebežného poradia medzi tímami. „Nie je to výsledok, aký sme chceli. Sama pozná každý, vieme, že je to férový jazdec a Andrého defekt bol nešťastným výsledkom skvelého súboja o prvé miesto. Trest sme akceptovali. Samozrejme, že nás to niečo stojí, ale hľadíme na ďalšie preteky. Opäť sme ukázali, že máme dvoch veľmi dobrých pilotov,“ povedal šéf stajne Sylvain Filippi. Zaujímavé je, že v premiérovej San-ja E-Prix sa Filippi neukáže. Zostane doma, keďže sa mu má narodiť druhá dcérka. Dočasne by ho mal vo funkcii nahradiť hlavný inžinier Chris Gorne.