Nový líder Bird zažil vzkriesenie a vyhral preteky v New Yorku, krutý koniec Evansa (Video)

Nick Cassidy, Sam Bird a António Félix da Costa
foto: Formula E

Víťazom nedeľných pretekov v New Yorku sa stal Sam Bird z Jaguaru, ktorý tak odčinil svoju sobotnú chybu.

Brit v prvom sobotnom tréningu nezvládol nájazd do poslednej zákruty a veľmi vážne poškodil svoj monopost. Nezúčastnil sa na druhom tréningu a slabšie to bolo aj v kvalifikácii. Aj napriek tomu v sobotu dokázal bodovať. Dnes to bolo o niečom úplne inom. Najprv získal pole position a preteky vyhral s viac ako štvorsekundovým náskokom spôsobom štart-cieľ. Dosiahol svoje jedenáste víťazstvo vo Formule E a v historických tabuľkách sa dotiahol na druhého Lucasa di Grassiho.

Veľmi dlho to vyzeralo na dvojité víťazstvo Jaguaru, pretože za Birdom sa až na malé okamihy celý čas držal jeho kolega Mitch Evans. Už-už to vyzeralo, že za sebou udrží súperov, ale v závere urobil chybu, ľavým zadným kolesom narazil do steny a poškodil si zavesenie. Postupne sa začal prepadávať a do cieľa prišiel kotúľajúc sa na nebodovanom trinástom mieste.

Druhý tak skončil včerajší smoliar Nick Cassidy. Nováčik jazdiaci za Virgin sa celý čas držal za Evansom a obaja si niekoľkokrát vymenili pozície. Napokon Novozélanďan využil Evansovu chybu a pripísal si veľmi cenné body.

António Félix da Costa sa postavil na tretí pódiový stupienok, čím oživil svoje šance na úspešnú obhajobu titulu. Pilot DS TECHEETAH bol v závere veľmi silný a útočil aj na Cassidyho pozíciu. Už na začiatku pretekov sa skončili snahy jeho kolegu Jeana-Érica Vergna, ktorý skončil v sobotu tretí. Francúz po problémoch v kvalifikácii štartoval z posledného miesta a po zhasnutí červených svetiel sa nedokázal pohnúť. Nasledoval jediný výjazd safety caru.

Solídny počet bodov získalo Porsche vďaka štvrtému a piatemu miestu Pascala WehrleinaAndrého Lotterera. Šiesty post si tvrdo vybojoval Alexander Sims z Mahindry pred nováčikom Normanom Natom z Venturi. Jeho kolega a do dneška líder priebežného poradia Edoardo Mortara stratil šancu na zisk bodov po kolízii s nováčikom Jakeom Dennisom.

Skvelý výkon predviedli aj Robin Frijns z Virginu a Maximilian Günther vo farbách BMW. Holanďan skončil po štarte z chvosta ôsmy, Nemec začal takisto zozadu a obsadil posledný bodovaný post. Medzi túto dvojicu sa vtesnal druhý pilot Mahindry Alex Lynn.

 

Mizéria Mercedesu pokračuje

Na body tesne nedočiahol Sérgio Sette Câmara z Dragonu, ktorý sa pohyboval v prvej päťke, ale doplatil na slabšie auto americkej stajne. Trápenie Mercedesu pokračuje, Stoffel Vandoorne skončil dvanásty, Nyck de Vries osemnásty.

Nedarilo sa ani Audi. Lucas di Grassi mohol skončiť na šiestom mieste, nebyť desaťsekundovej penalizácie za kolíziu so Sébastienom Buemim, ktorý prišiel do cieľa na pätnástej priečke. René Rast doplatil na poškodený monopost a uzavrel druhú desiatku poradia.

Bird na čele poradia

Bird sa vďaka dnešnému víťazstvu dokázal prebojovať na prvé miesto priebežného poradia. Na druhom mieste je obhajca titulu da Costa, ktorý má rovnaký počet bodov ako tretí Frijns.

Medzi tímami po dlhšom čase vedie Virgin s dvojbodovým náskokom pred obhajcami z DS TECHEETAH. Ďalšie tri body stráca tretí Jaguar.

Výsledky New York City E-Prix (nedeľa)

#

pilot

tím

čas

1.

Sam Bird

Jaguar Racing

46:15,909

2.

Nick Cassidy

Envision Virgin Racing

+4,167

3.

António Félix da Costa

DS TECHEETAH

+4,840

4.

Pascal Wehrlein

TAG Heuer Porsche

+7,154

5.

André Lotterer

TAG Heuer Porsche

+7,762

6.

Alexander Sims

Mahindra Racing

+16,286

7.

Norman Nato

ROKiT Venturi Racing

+24,983

8.

Robin Frijns

Envision Virgin Racing

+25,084

9.

Alex Lynn

Mahindra Racing

+25,405

10.

Maximilian Günther

BMW i Andretti Motorsport

+26,009

11.

Sérgio Sette Câmara

DRAGON / PENSKE AUTOSPORT

+26,341

12.

Stoffel Vandoorne

Mercedes EQ

+30,781

13.

Mitch Evans

Jaguar Racing

+30,957

14.

Lucas di Grassi*

Audi Sport Abt Schaeffler

+31,970

15.

Sébastien Buemi

Nissan e.dams

+32,985

16.

Jake Dennis

BMW i Andretti Motorsport

+35,692

17.

Edoardo Mortara

ROKiT Venturi Racing

+35,924

18.

Nyck de Vries

Mercedes EQ

+36,339

19.

Oliver Rowland

Nissan e.dams

+51,384

20.

René Rast

Audi Sport Abt Schaeffler

+59,694

21.

Tom Blomqvist

NIO 333

+1:05,327

22.

Joel Eriksson

DRAGON / PENSKE AUTOSPORT

+1:07,701

Oliver Turvey

NIO 333

nedokončil

Jean-Éric Vergne

DS TECHEETAH

nedokončil

Ďalšie preteky Formuly E uvidíme v Londýne a to 24. a 25. júla.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *