O tituloch rozhodne víkendová dvojitá Berlín E-Prix

foto: Formula E

Cez víkend nás čaká sezónne finále v podobe dvojitých pretekov v Berlíne. Prinášame vám všetky potrebné informácie.

Doterajší priebeh sezóny

Doterajších jedenásť pretekov aktuálnej sezóny prinieslo rôznorodé výsledky. Úvodné preteky v Rijáde vyhral Nyck de Vries z Mercedesu, o deň neskôr sa radoval Sam Bird v monoposte Jaguar. Tretie preteky v Ríme zvládol najlepšie niekdajší dvojnásobný šampión Jean-Éric Vergne z DS TECHEETAH. Na druhý deň dominoval Stoffel Vandoorne z Mercedesu.

Valencia priniesla dva úplne odlišné dni. Počas prvého sa z víťazstva radoval de Vries, ktorý bol v tom čase prvým a jediným pilotom s viac ako jedným víťazstvom. Druhé španielske preteky vyhral tak trochu prekvapujúco nováčik Jake Dennis na BMW.

V legendárnych uliciach monackého kniežatstva sa do boja o úspešnú obhajobu titulu vrátil António Félix da Costa z DS TECHEETAH. Mexická Puebla priniesla počas oboch dní ukončenie dlhého čakania na víťazstvo. Najprv sa radoval Lucas di Grassi z Audi a zatiaľ posledné preteky vyhral Edoardo Mortara z Venturi.

V New Yorku sme videli dva úplne odlišné dni. V sobotu vyhral Maximilian Günther z BMW a zatiaľ posledným víťazom je Sam Bird z Jaguaru, ktorý vyhral v tejto sezóne dvakrát, rovnako ako de Vries. V Londýne sa z druhého triumfu tešil Dennis a premiérový triumf si vybojoval Lynn.

Víťazi tejto sezóny

Rijád – de Vries

Rijád – Bird

Rím – Vergne

Rím – Vandoorne

Valencia – de Vries

Valencia – Dennis

Monako – da Costa

Puebla – di Grassi

Puebla – Mortara

New York – Günther

New York – Bird

Londýn – Dennis

Londýn – Lynn

 

Priebežné poradie

Lídrom pred berlínskym finále je Nyck de Vries, ktorý má šesťbodový náskok pred Robinom Frijnsom. Na treťom mieste je Sam Bird, ktorý má rovnaký počet bodov ako nováčik Jake Dennis. Aj na ďalších miestach je to veľmi vyrovnané. Medzi tímami je prvý Virgin so sedembodovým náskokom pred Mercedesom. Ďalšie dva body stráca Jaguar.

Minulé výsledky v Berlíne

Z doterajších dvanástich pretekov v Berlíne sa až jedenásť konalo na letisku Templehof, ktoré ponúklo tri rôzne verzie okruhu. Iba v roku 2016 sa Formula E presunula na mestský okruh pozdĺž bulváru Karl-Marx-Allee.

Víťazstvá

V dvanástich berlínskych pretekoch sme až na dve výnimky videli zakaždým iného víťaza. Iba dvaja piloti dokázali vyhrať dvakrát, šampión druhej sezóny Sébastien Buemi a obhajca titulu António Félix da Costa.

 

Pódiá

Najviac berlínskych pódií si užil Buemi, o jednu účasť menej má šampión tretej sezóny a jeho rival Lucas di Grassi. Nasleduje dvojica Jean-Éric Vergne – António Félix da Costa.

 

Pole positions

Kráľom kvalifikácie je zatiaľ Jean-Éric Vergne s tromi prvenstvami. Hneď za ním je jeho kolega António Félix da Costa.

Dva okruhy v jednom

Okruh lemuje areál niekdajšieho berlínskeho letiska Tempelhof. Na jazdcov čaká dobre známy drsný povrch, ktorý musí byť zahrnutý do strategických plánov. Prvé preteky sa budú jazdiť proti smeru hodinových ručičiek, následne sa pôjde v protismere. Tieto dve verzie boli využité aj počas minuloročného deväťdňového finále sezóny.

zdroj: Formula E
Kde sledovať Berlín E-Prix

Aj finále sezóny môžete sledovať na českej verzii Eurosportu. Tréningy sú dostupné cez YouTube kanál šampionátu a sú vysielané aj prostredníctvom Facebooku. Preteky vysiela Eurosport, ktorý sa ešte pred štartom spätne vracia aj ku kvalifikácii.

Harmonogram Berlín E-Prix

piatok

17:00

prvý meraný tréning

sobota

8:00

druhý meraný tréning

10:00

kvalifikácia

14:00

preteky

nedeľa

8:00

prvý meraný tréning

9:30

druhý meraný tréning

11:30

kvalifikácia

15:30

preteky

Tagy:

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *