Obhajca titulu Vergne ukončil nevídanú bodovú sériu, DS TECHEETAH v Santiagu s nulou

foto: © FIA Formula E

Stajňa DS TECHEETAH má za sebou nevydarené preteky v Santiagu. Obhajca titulu Jean-Éric Vergne do cieľa nedorazil, čo sa mu stalo naposledy v sezóne 2016/2017 v májovej Paríž E-Prix. Francúz tak ukončil dlhočiznú bodovú sériu, keď bodoval v dvadsiatich po sebe idúcich podujatiach. Technika zradila aj Andrého Lotterera.

Vergne štartoval z dvanásteho miesta, keď rovnako ako väčšina favoritov, aj on doplatil na to, že sa ocitol v prvej kvalifikačnej skupine. Tento fakt ho poriadne rozčertil, pretože okruh bol na začiatku kvalifikácie špinavý. „Na čo tu máme kvalifikáciu? Rovno štartujme v obrátenom poradí. Kvôli nečistotám som nedokázal odjazdiť rýchle kolo. Možno by tú trať mali vyčistiť.“

Po štarte sa Vergne snažil dostať dopredu, lenže sa ocitol v mele viacerých áut a v jednom momente sa po hodinách z pretekov porúčal. „Nikdy predtým som takúto trať nevidel. Zlý asfalt bol veľmi nebezpečný. Náraz do ostatných bol pri predbiehaní nevyhnutný. Tím dnes odviedol opäť dobrú prácu. Chystal som sa na útok, keď do mňa zrazu niekto zozadu narazil a poslal ma do auta predo mnou. Od tej chvíle s autom niečo nebolo v poriadku a krátko na to som musel odstúpiť,“ povedal obhajca titulu, ktorý v priebežnom hodnotení klesol na piate miesto.

Návrat k pretekom:

Sam Bird triumfoval v Santiagu a zapísal sa do histórie šampionátu

Lotterer štartoval o dve priečky nižšie a bojoval o bodovanú desiatku. Päť kôl pred koncom bol trinásty, pre technické problémy však musel takisto odstúpiť. „Nebol to náš deň. Je zlé, ak štartujete zo štrnásteho miesta. Nemáme práve najsprávnejší systém. Vynakladáme množstvo úsilia, aby sme boli na čele. Je neférové, že jazdci na špici sú v prvej kvalifikačnej skupine, ktorá vychádza na špinavú trať.“

„V pretekoch som sa dostával pomaly dopredu. Mal som viac energie a vyššiu rýchlosť ako autá okolo mňa. Zameral som sa na piate miesto, ale potom som kvôli vysokým teplotám stratil trochu výkonu a preteky som nedokončil. Je to veľké sklamanie, pretože som bol blízko bodov a mali sme potenciál na dobrý výsledok,“ prezradil skúsený Nemec, ktorý je priebežne ôsmy.

André Lotterer
foto: © FIA Formula E

Čínsko-francúzsky tím klesol po tretích pretekoch sezóny na tretie miesto. „Neboli to preteky, v aké sme dúfali. Jean-Éric musel relatívne skoro odstúpiť, André takisto. Na konci pretekov sa jeho auto prehrialo. Zistíme, čo sa stalo. Je skľučujúce byť vo svojej kvalifikačnej skupine na prvých dvoch miestach a potom štartovať z dvanástej a štrnástej pozície. Tím odviedol úžasnú prácu a mal by byť za ňu odmenený,“ myslí si šéf tímu Mark Preston.

Tím počíta s Tatianou Calderónovou

Kolumbijská pretekárka Tatiana Calderónová absolvovala s tímom oba testy v aktuálnej sezóne a šancu by mohla dostať aj v ďalšom období. Športový poradca Pedro de la Rosa prezradil, že tím bol ohromený časom, ktorý dosiahla v rannej časti nováčikovských testov v Marrákeši. „Je tu možnosť, že dostane viac priestoru, ale nie je to jednoduché, pretože testov je veľmi málo. Z jej strany je tu však veľká vôľa a chce byť v budúcnosti súčasťou stajne.“Najbližšie a zároveň posledné testy v tejto sezóne uvidíme už 17. februára v Mexiku City.