Pandémia, nepandémia – Formula E je pripravená na štart sezóny, o týždeň je tu dvojitá nočná Rijád E-Prix

foto: Formula E

Nová sezóna je za rohom, aká bude? Táto otázka netrápi len fanúšikov a účastníkov šampionátu, ale predovšetkým jeho vedenie. V hre sú, pochopiteľne, nemalé peniaze a investori chcú vidieť návrat svojich vkladov.

Aj napriek pandémii sa Formula E potrebuje vrátiť k pretekom. Hlavný promotér Rijád E-Prix Carlo Boutagy pre The Race povedal: „Môj osobný pohľad je taký, že sa snažíme o niečo, čo nás vráti do normálneho života. Prijímame všetky potrebné povinné opatrenia, sme na mieste viac ako šesť týždňov, všetkých dodávateľov sme týždenne testovali. Až doteraz, klopem na drevo, nebol nikto pozitívny.“

Vedenie série vie, že pretekmi v Saudskej Arábii riskuje, a nikto nevie, aké budú následky v prípade pozitívnych prípadov. Je jasné, že štart sezóny je z finančného a marketingového hľadiska potrebný, ale otázne je, či pôvodne plánovaný veľkolepý štart sezóny nezanikne v aktuálnom pandemickom marazme.

Podľa uvedeného zdroja sa objavujú aj kritické hlasy v súvislosti s tým, že Formula E dostala od Saudskej Arábie výnimku na vstup do krajiny. Šampionát dokázal vlani v Berlíne aj počas testov vo Valencii, že jeho COVID protokol funguje. Niečo podobné môžeme očakávať aj v Rijáde. Snáď sa nebudeme mýliť.

Rijád prinesie nočné preteky, ale aj nečakané zmeny na trati

Vďaka tomu majú voči šampionátu dôveru aj tímy. Hovorca Mercedesu sa pre The Race vyjadril nasledovne: „Počas posledných mesiacov bola Formula E veľmi transparentná a vykonala zodpovedné rozhodnutia. Vďaka prísnemu zdravotnému a bezpečnostnému konceptu ponúkla počas podujatí v Berlíne a vo Valencii zdravé prostredie, nielen pre ekosystém šampionátu, ale aj pre hostiteľské mestá. Situáciu pozorne monitorujeme, neustále komunikujeme s Formulou E a veríme, že spoločne s tímami učiníme správne rozhodnutia.“

Špecializovaný web na túto tému oslovil aj hovorkyňu Porsche. „Je dôležité poznamenať, že športy naživo sa opäť konajú na celom svete. Šport možno dokáže pozitívne vplývať na ľudí v týchto náročných časoch. Samozrejme, Porsche sa zameriava na športový aspekt. V otváracích pretekoch sa môžeme opäť oddať našej vášni – pretekaniu.“

Nielen veľké tímy súhlasia s pretekmi v Rijáde. „Formula E vytvorila robustný testovací systém, ktorý má vedúce postavenie v medzinárodnom športe. My, ako tím Formuly E, sme v neustálej komunikácii, aby sme sa uistili, že všetci členovia nášho tímu budú v bezpečí a že budeme môcť začať siedmu sezónu bezpečne a úspešné,“ povedal šéf tímu NIO 333 Christian Silk.

Zaujímavý je ale napríklad postoj titulného sponzora série, spoločnosti ABB, ktorá do Rijádu nevyšle svojich zástupcov. Všetky potrebné náležitosti a povinnosti bude mať na starosti jej saudskoarabská pobočka.

Preteky Formuly E v Saudskej Arábii by sa mohli v budúcnosti presunúť inam

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *